Według izraelskich badań szczepionki przeciwko Covid-19 działają u pacjentów z rakiem

Świat
Według izraelskich badań szczepionki przeciwko Covid-19 działają u pacjentów z rakiem
Flickr/Jernej Furman
Według izraelskich badań szczepionki przeciwko Covid-19 działają u pacjentów z rakiem

Szczepionki przeciwko Covid-19 są skuteczne u 90 proc. pacjentów z rakiem - dowiodły przeprowadzone w Izraelu badania, o których we wtorek pisze "Times of Israel". Ich wyniki opublikowane zostały w renomowanym piśmie "JAMA Oncology".

Jak wynika z badań dziewięciu na dziesięciu pacjentów onkologicznych po zaszczepieniu wykazuje silną reakcję przeciwciał. Zdaniem naukowców to powinno rozwiać obawy, że ludzie walczący z chorobą nowotworową będą mieli znacznie słabszą ochronę przed koronawirusem.

 

ZOBACZ: Niedzielski: w AppStore jest już aplikacja do odczytu QR z Unijnego Certyfikatu Covidowego

 

Jak pisze dziennik lekarze ze szpitala Beilinson w Petach Tikwa monitorowali 102 pacjentów z rakiem po zaszczepieniu dwiema dawkami szczepionki Pfizer, tylko 10 nie wygenerowało odpowiedzi przeciwciał.

Zadowalające wyniki

- Odkryliśmy, że poziom przeciwciał jest wystarczająco wysoki, aby zapewnić pełną ochronę 90 procentom pacjentów onkologicznych poddanych aktywnemu leczeniu przeciwnowotworowemu – powiedział prof. Salomon Stemmer, dyrektor ds. badań onkologicznych w Beilinson. "To ekscytująca wiadomość, która może mieć ogromne znaczenie".

 

- Te wyniki są bardzo ważne, ponieważ pozwalają pacjentom czuć się dobrze, czuć się pewnie i kontynuować normalne życie. Podczas pandemii wielu chorych na raka pozostało w domu, a nawet bało się chodzić do lekarzy, więc jest to bardzo istotne - zaznaczył Stemmer.

Mniej przeciwciał u pacjentów z rakiem

Przyznał jednak, że odsetek pacjentów z rakiem wytwarzających przeciwciała był niższy niż wśród zdrowej grupy kontrolnej 78 osób, u których w 100 procentach wytworzyła się odpowiedź przeciwciał. "Pomimo że poziom przeciwciał u pacjentów z rakiem jest niższy niż u innych, nadal jest on 20 razy wyższy niż poziom, który określa się jako pozytywny" – podkreślił.

 

ZOBACZ: Projekt MZ: krew można oddać po 48 godzinach po szczepieniu mRNA

 

- Fakt, że Izrael znajduje się na czele globalnej walki z Covid-19, posiadając najwyższy wskaźnik zaszczepionych obywateli, dał nam możliwość nie tylko walki z pandemią, ale także zebrania dużej wiedzy na temat szczepionki – ocenił Stemmer.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie