Projekt MZ: krew można oddać po 48 godzinach po szczepieniu mRNA

Polska
Projekt MZ: krew można oddać po 48 godzinach po szczepieniu mRNA
Pixabay/ Annett_Klingner
Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi trafił do konsultacji publicznych.

Osoba zaszczepiona szczepionką typu mRNA (Pfizer, Moderna) może oddać krew po 48 godzinach od momentu iniekcji, a szczepionką wektorową (AstraZeneca, Johnson & Johnson) od 14. dnia – wynika z nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia o warunkach pobierania krwi.

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi trafił do konsultacji publicznych. Potrwają one 7 dni. Został on opublikowany we wtorek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

 

ZOBACZ: Chiny. Władze zatwierdziły szczepionkę przeciwko COVID-19 dla trzyletnich dzieci

 

Zaproponowane w nim rozwiązania zmieniają zasady dopuszczania osób do oddania krwi po zaszczepieniu przeciw COVID-19 przy użyciu różnych typów szczepionek. Po szczepionkach typu mRNA (Pfizer, Moderna) to 48 godzin, w przypadku szczepionek wektorowych (AstraZenecka, Johnson & Johnson) – 14 dni.

Kiedy rozporządzenie wejdzie w życie?

- Z kolei w przypadku wystąpienia niepożądanej reakcji poszczepiennej dyskwalifikacja ulega wydłużeniu na okres 7 dni od ustąpienia objawów tej reakcji - napisano w ocenie skutków regulacji(OSR).

 

Ponadto zaproponowano, by odstęp między donacjami osocza pobranego od ozdrowieńców COVID-19 metodą aferezy (pobranie określonego pojedynczego składnika krwi z krwi pełnej) skrócić – za zgodą lekarza – z dwóch tygodni do tygodnia.

 

ZOBACZ: Ministerstwo Finansów we współpracy z resortem edukacji i nauki utworzą uczelnię

 

- Oczekiwanym efektem wprowadzanych zmian jest utrzymanie poziomu oddawanej krwi na dotychczasowym poziomie i tym samym przeciwdziałanie ewentualnym trudnościom w zaopatrzeniu podmiotów leczniczych w krew i jej składniki - zaznaczono w OSR.

 

Rozporządzenie ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie