Nowe święto na Białorusi. W rocznicę agresji ZSRR na Polskę

Świat
Nowe święto na Białorusi. W rocznicę agresji ZSRR na Polskę
AP
Związek Radziecki zaatakował wschodnie tereny Polski 17 września 1939 r. na mocy ustaleń paktu Ribbentrop-Mołotow z Niemcami

17 września, czyli rocznica inwazji ZSRR w 1939 roku na Polskę, stało się nowym świętem na Białorusi - Dniem Jedności Narodowej. Prezydent Aleksandr Łukaszenka podpisał specjalny dekret w tej sprawie.

Według oświadczenia białoruskiej kancelarii prezydenta, nowe święto ma podkreślić "ciągłość pokoleń, niezłomność i samowystarczalność narodu i państwowości białoruskiej".

 

Zdaniem Białorusi, dzięki inwazji na Polskę przywrócona została jedność kraju, który wcześniej został podzielony między Rosję i Polskę na mocy traktatu pokojowego w Rydze w 1921 roku.

 

ZOBACZ: Kontrowersyjny wykład na Yale. "Śniłam o strzelaniu w głowę każdemu białemu"

 

Dekret o wprowadzeniu nowego święta Dnia Jedności Narodowej podpisał Alaksandr Łukaszenka. Będzie on obchodzony 17 września, który jest oficjalnie uważany za dzień "zjednoczenia Białorusi Zachodniej z białoruską SRR, będącą częścią ZSRR".

Rocznica sowieckiej agresji 

17 września 1939 r. wschodnie ziemie II RP zostały zaatakowane przez ZSRR, a następnie włączone do sowieckiej Białorusi. Na Białorusi do dzisiaj oficjalna historiografia określa te wydarzenia jako przyłączenie ziem zachodniej Białorusi do Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (ZSRR).

 

ZOBACZ: Obława na komandosa w Belgii. "Zaatakuje wirusologów i przedstawicieli reżimu"

 

Związek Radziecki zaatakował wschodnie tereny Polski 17 września 1939 r. na mocy ustaleń paktu Ribbentrop-Mołotow z Niemcami, które uderzyły na Polskę od zachodu siedemnaście dni wcześniej. Historiografia radziecka przekonywała, że 17 września Armia Czerwona rozpoczęła "wyzwalanie terenów wschodniej Białorusi i Ukrainy".

 

W czerwcu 1941 r. Niemcy zaatakowały Związek Radziecki. Ta część II wojny światowej (1941-1945), w której walczyły ze sobą te dwa kraje, jest nazywana w Rosji, na Białorusi i większości krajów byłego ZSRR Wielką Wojną Ojczyźnianą. Od tego momentu Związek Radziecki opowiedział się po stronie aliantów, tym samym znalazł się w jednym obozie z Polską, którą w 1939 roku zaatakował. Alianci wymogli na emigracyjnym polskim rządzie akceptację dla wstąpienia radzieckiej Rosji do sojuszu. 

laf/msl/Polsat News/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie