Burza piaskowa w Rosji. Chmura piasku zasłoniła słońce, spadła temperatura

Świat
Burza piaskowa w Rosji. Chmura piasku zasłoniła słońce, spadła temperatura
Reuters
To już druga taka burza w Astrachaniu w ostatnim czasie. Ostatnia dotknęła miasto 19 maja

Potężna burza piaskowa nad miastem Astrachań na południu Rosji. W zaledwie kilka minut gęsta chmura piasku przysłoniła słońce, a temperatura spadła o kilka stopni.

Burza piaskowa przeszła nad rosyjskim Astrachaniem w piątek 4 czerwca 2021 roku. Choć zdaniem meteorologów takie zjawiska nie są niczym nadzwyczajnym, to wyglądają widowiskowo.

 

"Nic niezwykłego"

 

- To imponujący widok, ale może być bardzo niebezpieczny - przypominał meteorolog Michaił Leus z miejskiego centrum pogodowego "Phobos". Dodał, że takie burze nie są "niczym niezwykłym w regionie". Zjawiska te są bardziej typowe dla państw Bliskiego Wschodu, gdzie przeważa pustynny krajobraz.

 

 

Powód burz jest ten sam. - Przyczyną tych burz piaskowych w tym przypadku są ruchy zimnych frontów atmosferycznych - dodał Leus. 

 

ZOBACZ: Rosja podważa nasze bezpieczeństwo - mówią premierzy państw bałtyckich

 

- Masy zimnego powietrza przetaczają się z ciepłym powietrzem w strefie przedczołowej, wznoszą się potężne prądy powietrza i ten zimny front atmosferyczny poruszający się z dużą prędkością, bo około 50-70 km/h, jak to było w tym ostatnim przypadku, unosi masę tego pyłu przed sobą - wyjaśniał meteorolog.

"To było bardzo niespodziewane" 

- To było bardzo niespodziewane, wszystko nagle pociemniało, zaczęła się burza, łamały się drzewa, z dachów zaczęły spadać dachówki, więc nikt nie był na to gotowy, dla nas to było bardzo nagłe - opowiadał Maksim Eliseev, mieszkaniec Astrachania.

 

- Oprócz zanieczyszczenia powietrza kurzem i piaskiem, burzom towarzyszą silne podmuchy wiatru oraz znaczne pogorszenie widoczności - mówił Leus.

 

ZOBACZ: Indie. Koronawirus i Cyklon Tauktae sieje spustoszenie. "Najpotężniejsza burza od dwóch dekad"

 

To już druga taka burza w Astrachaniu w ostatnim czasie. Ostatnia dotknęła miasto 19 maja. Burze, choć występują w tej części Rosji, nie są zjawiskiem tak częstym.

laf/jo / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie