Rosja podważa nasze bezpieczeństwo - mówią premierzy państw bałtyckich

Świat
Rosja podważa nasze bezpieczeństwo - mówią premierzy państw bałtyckich
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ / POOL

Premierzy Litwy, Łotwy i Estonii w wydanym w poniedziałek wspólnym oświadczeniu przed zbliżającym się szczytem NATO wyrazili obawę, że Rosja podważa bezpieczeństwo sojuszników i partnerów NATO.

„Mamy nadzieję, że podczas szczytu zostanie przedstawiona jasna i zdecydowana ocena zagrożenia ze strony Rosji” – czytamy w oświadczeniu premierów Litwy, Łotwy i Estonii, Ingridy Szimonyte, Kirszjanisa Karinsa i Kaji Kallas.

„Rosja dąży do destabilizacji Sojuszu"

W dokumencie zaznacza się, że „Rosja dąży do destabilizacji Sojuszu i podważenia bezpieczeństwa sojuszników i partnerów NATO” oraz, że „militarna postawa Rosji, jej zdolności konwencjonalne i nuklearne stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego”.

 

ZOBACZ: Szef NATO: śledzimy zbliżenie Białorusi z Rosją

 

„Rosja systematycznie zajmuje się też nielegalnymi operacjami na terytorium Sojuszu, angażując się w złośliwe i niebezpieczne działania cybernetyczne, rozpowszechniając dezinformację, ingerując w wybory i wykorzystując rozłam w demokratycznych społeczeństwach” – stwierdzają premierzy państw bałtyckich.

Zwiększenie wydatków na obronność

Szefowie rządów wyrazili również oczekiwanie, że podczas szczytu Sojusz „zobowiąże się do wzmocnienia i modernizacji struktury sił NATO zgodnie z wymogami obrony zbiorowej w celu reagowania na wszelkie kryzysy i konflikty”.

 

Państwa bałtyckie potwierdziły swoje zobowiązanie do zwiększenia wydatków na obronność i przeznaczenia na ten cel co najmniej 2 proc. PKB.

 

ZOBACZ: Rosja: opozycyjny portal kończy działalność. Powodem status prawny "zagranicznego agenta"

 

W ocenie premierów Litwy, Łotwy i Estonii zbliżający się szczyt NATO będzie „niezwykle ważny dla potwierdzenia jedność Sojuszu i wzmocnienia stosunków transatlantyckich”. We wspólnym oświadczeniu podkreślili też wagę wojskowej obecności sojuszników w państwach bałtyckich oraz potrzebę wzmacniania współpracy obronnej państw bałtyckich.

 

Szczyt NATO odbędzie się 14 czerwca w Brukseli.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie