Indie. Koronawirus i Cyklon Tauktae sieje spustoszenie. "Najpotężniejsza burza od dwóch dekad"

Świat
Indie. Koronawirus i Cyklon Tauktae sieje spustoszenie. "Najpotężniejsza burza od dwóch dekad"
Reuters/ ompsyram
Cyklon jest "straszliwym podwójnym ciosem" dla rodzin, które już zostały dotknięte infekcjami

Indie nie radzą sobie z pandemią koronawirusa. Całkowita liczba infekcji w Indiach przekroczyła 25 mln. Od początku pandemii w Indiach zmarło 278 719 zakażonych. Dodatkowo do zachodniego wybrzeża Indii dotarł cyklon Tauktae, który sieje spustoszenie. Jest to najpotężniejsza burza od dwóch dekad, jaka nawiedziła tamten rejon.

Indie są obecnie najbardziej dotkniętym pandemią COVID-19 państwem świata. Notuje się tam prawie połowę wszystkich nowych infekcji i jedną trzecią spowodowanych pandemią zgonów. W ostatnią dobę w państwie wykryto 263 533 nowe infekcje SARS-CoV-2, a zmarło aż 4329 zakażonych, jest to "najwięcej od początku epidemii w tym kraju" - podało ministerstwo zdrowia w Delhi.

Cyklon pogrążył system opieki zdrowotnej

Jakby tragedii było mało, do zachodniego wybrzeża Indii dotarł cyklon Tauktae, który z prędkością 165 km/h pustoszy kraj. W poniedziałek późnym wieczorem indyjski departament meteorologiczny ogłosił, że w Gudźaracie pojawiła się "niezwykle silna burza o charakterze cyklonu". Ma ona trwać kilka godzin. W porywach wiatr dochodził do 185 km na godzinę, a na wybrzeżu pojawiły się fale o wysokości do 4 m.

 

Policja przybrzeżna stoi na straży wybrzeża Veraval w stanie Gujarat

 

Zanim dynamiczne warunki pogodowe przeniosły się na zachodnie wybrzeże, spowodowały śmierć co najmniej sześciu osób w stanach Kerala, Karnataka i Goa. W Maharasztrze zginęło także sześć osób, a niewykluczone, że liczba ofiar zwiększy się. Do tej pory uratowano 38 osób z 400, które utknęły na morzu w dwóch barkach. Cyklon pogrążył krajowy system opieki zdrowotnej.

"Podwójny cios" dla rodzin

- Burza, najpotężniejsza, jaka nawiedziła region od ponad dwóch dekad, uderzyła kilka godzin po tym, jak władze ewakuowały setki tysięcy ludzi i zawiesiły szczepienia Covid-19 w tym regionie - przekazał The Guardian.

 

WIDEO: Cyklon Tauktae dotarł nad zachodnie wybrzeże

  

 

Cyklon jest "straszliwym podwójnym ciosem" dla rodzin, które już zostały dotknięte infekcjami i zgonami spowodowanymi przez COVID-19 - powiedział Udaya Regmi, Szef Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w Azji Południowej.

 

ZOBACZ: Indie. Ciała dryfujące w Gangesie. Mogli umrzeć na COVID-19

 

- Potencjalne skutki cyklonu Tauktae są przerażające, ponieważ ta potężna burza zagraża stanowi Gudżarat. Należy kontynuować wszelkie wysiłki, aby chronić ludzi przed tą niebezpieczną burzą i szalejącą pandemią - dodał.

aml/ sgo / PAP / The Guardian / Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie