Atak terrorystyczny w Burkina Faso. Zginęło ponad 100 cywilów

Świat
Atak terrorystyczny w Burkina Faso. Zginęło ponad 100 cywilów
pxhere CC0
Ocenia się, że od 2015 r. w tego rodzaju atakach życie straciło 1300 osób, a ponad milion zostało zmuszonych do opuszczenia swych domostw.

Władze Burkiny Faso poinformowały w sobotę o kolejnym ataku na cywilów, jakie uzbrojone grupy napastników dokonały w nocy z piątku na sobotę. Zginęło w nim ponad 100 cywilów i jest to najkrwawszy atak terrorystyczny w tym kraju od 2015 r. - podkreślają agencje.

Wcześniej lokalne władze prowincji Oudalan informowały o ataku na wieś Tadaryat leżącą w pobliżu miasteczka Tokabangou. Podczas napadu na tę miejscowość połączone z rekwizycją motocykli, żywności i zwierząt gospodarskich, zginęło 14 osób.

 

ZOBACZ: Śmierć 20-latka z Żyrardowa. Dwie osoby z zarzutami

 

Drugi z ataków miał miejsce w miasteczku Sohlan leżącym w prowincji Yagha. Napastnicy spalili cały szereg domów oraz sklepiki na miejscowym targu - podało burkińskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Zaatakowali posterunek i domy prywatne

W komunikacie MSW podkreślono, że bilans zabitych jest wciąż prowizoryczny i może wzrosnąć.

 

Z informacji napływających z Burkiny Faso od korespondentów AFP i agencji Reutera wynika, że napastnicy wpierw zaatakowali posterunek lokalnych milicji, które wspomagają armię i struktury bezpieczeństwa w utrzymaniu porządku publicznego. W następnej kolejności atakowano domy prywatne, a ich mieszkańców mordowano.

 

ZOBACZ: Zdemolował SOR w Miechowie. Straty wyceniono na 50 tys. zł

 

Żadne z ugrupowań militarnych aktywnych w w Sahelu Tropikalnym obejmującym obszar wzdłuż południowych obrzeży Sahary, od Senegalu przez Sudan, Mauretanię, Mali, Niger, Czad po Erytreę nie przypisało sobie ostatnich ataków.

 

W ostatnim okresie doszło do wzmożenia ataków fundamentalistów mających związki z Al-Kaidą i Państwem Islamskim w tym regionie. Mimo międzynarodowych misji antyterrorystycznych z udziałem żołnierzy m.in. Francji i USA stan bezpieczeństwa w regionie nie uległ poprawie. Doszło do blisko dziesięciu ataków w przeciągu dwóch miesięcy.

 

Ocenia się, że od 2015 r. w tego rodzaju atakach życie straciło 1300 osób, a ponad milion zostało zmuszonych do opuszczenia swych domostw.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie