Nieoficjalnie: zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną Unii Europejskiej dla białoruskich linii

Świat
Nieoficjalnie: zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną Unii Europejskiej dla białoruskich linii
Pixabay/ Holgi
Ambasadorowie dali zielone światło dla zakazu przelotów przez przestrzeń powietrzną Unii Europejskiej i zakazu lądowania na lotniskach

Ambasadorowie państw Unii Europejskiej dali w piątek zielone światło dla zakazu przelotów przez przestrzeń powietrzną Unii Europejskiej i zakazu lądowania na lotniskach w UE dla wszystkich białoruskich przewoźników lotniczych - miało nieoficjalnie przekazać źródło UE.

W kolejnym kroku, aby zacząć obowiązywać, decyzja musi zostać przyjęta w tzw. procedurze pisemnej przez Radę UE. Z informacji wynika, że stanie się to jeszcze w piątek. Jeśli tak się stanie, decyzja wejdzie w życie następnego dnia po publikacji, czyli będzie miała zastosowanie od północy w sobotę

Kolejne sankcje na przedstawicieli reżimu

Przywódcy UE na niedawnym szczycie w Brukseli zdecydowali o nałożeniu kolejnych sankcji na przedstawicieli reżimu białoruskiego, jak również sankcji gospodarczych na Białoruś. Zdecydowali też, że unijna przestrzeń powietrzna ma zostać zamknięta dla białoruskich linii lotniczych.

 

ZOBACZ: Prezydent spotka się Cichanouską. Rozmowa ok. 11:00 w Belwederze

 

Podjęte wówczas decyzje mają jednak charakter polityczny i żeby zaczęły obowiązywać, muszą zostać przełożone na język prawny. Oznacza to przygotowanie odpowiednich unijnych rozporządzeń i przyjęcie ich na poziomie Rady UE w ramach unijnych procedur w Brukseli.

 

Sankcje indywidualne i gospodarcze maja zostać przyjęte w najbliższych tygodniach.

Wiele państw potępiło działania Białorusi

23 maja samolot relacji Ateny-Wilno linii Ryanair został zmuszony do lądowania w Mińsku z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny.

 

Po lądowaniu w stolicy Białorusi zatrzymano tam Ramana Pratasiewicza, byłego współredaktora kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za „ekstremistyczny”, oraz jego partnerkę Sofiję Sapiegę. Z ponad ośmiogodzinnym opóźnieniem samolot dotarł do Wilna.

 

Działania Białorusi potępiło wiele państw, w tym Polska, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, "terroryzm państwowy" i "porwanie samolotu".

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie