Trwa spotkanie prezydenta z Cichanouską

Polska
Trwa spotkanie prezydenta z Cichanouską
pixabay
Do spotkania dojdzie w piątek ok. godz. 11 w Belwederze.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską; rozmowa dotyczy sytuacji na Białorusi oraz represji wobec Polaków w tym kraju. Spotkanie rozpoczęło się w piątek ok. godz. 11 w Belwederze.

Krzysztof Szczerski pytany o tematy piątkowej rozmowy prezydenta z Cichanouską, powiedział, że "jesteśmy jako Polska zaangażowani w obronę wolności, praw obywateli na Białorusi". - Uważamy, że każdy naród ma prawo do życia w wolności, wedle własnego wyboru. Naszą pierwszorzędną troską jest kwestia także prześladowania, represji wobec Polaków na Białorusi - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Swiatłana Cichanouska pod koniec tygodnia w Polsce - odsłoni pomnik Solidarności w Warszawie

 

Stąd - dodał - rozmowa dotyczyć będzie "sytuacji na Białorusi oraz tego, w jaki sposób my, społeczność międzynarodowa może okazać solidarność z tymi obywatelami Białorusi, w tym Polakami, którzy podlegają dziś represjom".

 

WIDEO: O czym porozmawiają prezydent Duda i Cichanouska?

  

 

Porozmawiają również o zatrzymaniu samolotu Ryanair, do którego doszło 23 maja. Po zgłoszeniu o możliwej bombie, samolot wylądował w Mińsku. Ostatecznie ładunek wybuchowy nie został znaleziony na pokładzie, ale władze aresztowały związanego z białoruską opozycją Ramana Pratasiewicza i jego dziewczynę, Rosjankę Julię Sapiegę.

 

Szczerski przypomniał, że we wtorek rozmawiał z Cichanouską razem z szefem BBN Pawłem Solochem. - Także właśnie o spotkaniu pana prezydenta - dodał.

Była kandydatka na prezydenta

Swiatłana Cichanouska była kandydatką w wyborach prezydenckich na Białorusi 9 sierpnia ub.r. i cieszyła się w nich dużym poparciem społecznym.

 

ZOBACZ: Cichanouska: Pratasiewicz był bity i torturowany w areszcie

 

Mimo tego według oficjalnych wyników uzyskała zaledwie 10,1 proc. głosów, a jako zwycięzcę ogłoszono rządzącego od 1994 roku prezydenta Alaksandra Łukaszenkę z wynikiem 80,1 proc.

 

Po wyborach Cichanouska została zmuszona do emigracji przez służby Łukaszenki.

rsr/Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie