Białoruś zatrzymała samochód przewożący litewską pocztę dyplomatyczną

Świat
Białoruś zatrzymała samochód przewożący litewską pocztę dyplomatyczną
PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Białoruś zatrzymała w piątek samochód przewożący litewską pocztę dyplomatyczną. Litewskie MSZ wyraziło zdecydowany sprzeciw wobec naruszeń postanowień Konwencji Wiedeńskiej. Przebywający w Wilnie wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans wyraził solidarność z Litwą.

MSZ Litwy poinformowało, że na litewsko-białoruskim przejściu granicznym w Miednikach, białoruscy funkcjonariusze zażądali od litewskiego kuriera zerwania pieczęci dyplomatycznych i otworzenia samochodu. Gdy kurier odmówił, zmuszono go do zawrócenia i powrotu na terytorium Litwy.

 

- Zatrzymanie samochodu przewożącego pocztę dyplomatyczną na granicy państwowej jest poważnym naruszeniem Konwencji Wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych – oświadczył minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis, którego cytuje komunikat resortu.

 

ZOBACZ: Litwa wydala dwóch dyplomatów. Białoruś "stosuje kroki symetryczne"

 

Szef litewskiego MSZ zaznaczył, że "Białoruś po raz kolejny pokazała, że ​​dla tego państwa nie istnieją już reguły cywilizowanego świata".

- To szalejąca dyktatura w centrum Europy - powiedział Landsbergis.

 

W piątek w trybie pilnym do MSZ Litwy został wezwany przedstawiciel białoruskiej ambasady w Wilnie, któremu wręczono notę protestacyjną.

"Z każdym dniem stają się coraz bardziej nikczemni"

Zgodnie z Konwencją Wiedeńską, dyplomatyczna poczta nie może być otwierana ani zatrzymywana. Przewożący ją kurier korzysta z ochrony państwa przyjmującego i jest objęty nietykalnością osobistą.

 

- Białoruski reżim każdego dnia staje się coraz bardziej nikczemny. Nawet podstawowe normy dyplomatyczne przyjęte przez dyktatorów na całym świecie są teraz lekceważone przez Białoruś – powiedział dziennikarzom Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE, który w piątek przebywał w Wilnie.

 

Timmermans oświadczył, że KE solidaryzuje się z Litwą i wskazał, że jedyną możliwą odpowiedzią na takie działania Białorusi powinna być stanowczość UE w nałożeniu sankcji.

- Powinniśmy pokazać, że takie zachowanie dla Europy jest całkowicie nie do przyjęcia – powiedział.

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie