Litwa wydala dwóch dyplomatów. Białoruś "stosuje kroki symetryczne"

Świat
Litwa wydala dwóch dyplomatów. Białoruś "stosuje kroki symetryczne"
Pixabay/jorono
To gest solidarności z Łotwą, której dyplomaci zostali wcześniej wydaleni z Białorusi.

Litewskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w piątek, że wydala dwóch dyplomatów białoruskich, których działania "nie były zgodne ze statusem dyplomatycznym". W odpowiedzi na decyzję Wilna, Mińsk uznał za niepożądane dwie osoby spośród litewskich dyplomatów na Białorusi.

W piątek do MSZ w Wilnie wezwano przedstawiciela białoruskiej ambasady na Litwie - pisze portal Delfi. Wręczono mu notę, w której dwóch pracowników ambasady Białorusi na Litwie uznano za osoby niepożądane z powodu ich działań "niezgodnych ze statusem dyplomatycznym". Dyplomaci mają opuścić Litwę w ciągu siedmiu dni. Resort dodał, że jest to też gest solidarności z Łotwą, której dyplomaci zostali wcześniej wydaleni z Białorusi. 

 

"Tą decyzją Litwa również wyraża solidarność z Łotwą, której dyplomaci i pracownicy ambasady w Mińsku zostali bezzasadnie wydaleni przez Białoruś kilka dni temu" - zaznaczył litewski resort.

 

- Działając na zasadzie wzajemności, byliśmy zmuszeni zastosować kroki symetryczne i uznać za osoby niepożądane dwóch litewskich dyplomatów w związku z ich działalnością, nie licującą ze statusem pracownika dyplomatycznego – oświadczył po decyzji Litwy rzecznik białoruskiego MSZ Anatol Hłaz. Na opuszczenie Białorusi litewscy dyplomaci mają siedem dni.

 

ZOBACZ: Białoruś wydala ambasadora Łotwy i cały personel dyplomatyczny

 

Litwa wyraziła również protest w związku z represjami wobec społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów na Białorusi. Zażądano także natychmiastowego uwolnienia dziennikarza Ramana Pratasiewicza i jego partnerki Sofii Sapiegi oraz innych więźniów politycznych i osób nielegalnie zatrzymanych - podał portal Delfi.

Łotwa również wydaliła dyplomatów

Łotewskie ministerstwo spraw zagranicznych postanowiło w poniedziałek o wydaleniu ambasadora Białorusi i całego personelu dyplomatycznego tego kraju. To odpowiedź Rygi na decyzję Mińska, który wcześniej poinformował o wydaleniu ambasadora Łotwy i całego łotewskiego personelu dyplomatycznego.

 

Białoruski MSZ podjął decyzję o wydaleniu łotewskich dyplomatów w proteście wobec aktu "państwowego wandalizmu". Tak Mińsk określił działania burmistrza Rygi, który w obecności szefa dyplomacji Łotwy zastąpił eksponowaną w związku z mistrzostwami świata w hokeju flagę państwową Białorusi, biało-czerwono-biało flagą, nawiązującą do symboli historycznych i będącą symbolem białoruskich protestów. 

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie