Boże Ciało. Transmisja mszy ze Świątyni Opatrzności Bożej

Polska
Boże Ciało. Transmisja mszy ze Świątyni Opatrzności Bożej
Polsat News
W związku z pandemią nie zaplanowano centralnej procesji Bożego Ciała

W czwartek 3 czerwca obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało. W związku z aktualną sytuacją epidemiczną centralna procesja Bożego Ciała nie odbędzie się. Zapraszamy na transmisję mszy świętej ze Świątyni Opatrzności Bożej. Oglądaj w Polsat News i na polsatnews.pl od 9:00.

W czwartek w Kościele katolickim przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana potocznie Bożym Ciałem. Centralnym punktem obchodów tej uroczystości w Polsce jest msza św. i procesja eucharystyczna.

 

W tym roku z powodu epidemii w wielu diecezjach nie obędą się tradycyjne procesje ulicami miejscowości, ale skromne wokół kościołów. W niektórych diecezjach biskupi zdecydowali jednak o organizacji głównej procesji ulicami miasta. Tak będzie m.in. w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, czy Białymstoku. 

Boże Ciało. Procesja w Krakowie

Jak poinformowali ich organizatorzy, ze względu na trwającą epidemię uroczystości odbędą się z zachowaniem zasad sanitarnych i przepisów państwowych.

 

W komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji krakowskiej czytamy, że centralne obchody rozpoczną się o godz. 9.00 mszą św. sprawowaną przy ołtarzu polowym na dziedzińcu przed katedrą wawelską.

 

"Następnie Drogą Królewską wyruszymy z Najświętszym Sakramentem na Rynek Główny. Zatrzymując się przy kolejnych ołtarzach, zbudowanych przy kościołach świętego Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła, świętego Wojciecha i przy bazylice Mariackiej, będziemy rozważać słowo Boże i w jego świetle adorować Pana Jezusa utajonego w Tajemnicy Eucharystii" – napisał w zaproszeniu do udziału w obchodach metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

 

ZOBACZ: Ksiądz Wesołek wygrał w Bydgoszczy z koronawirusem. Mobilny ołtarz w Boże Ciało

 

Poinformował, że po zakończeniu procesji przed bazyliką Mariacką zostanie odprawiona msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w eucharystii na wzgórzu wawelskim.

 

Abp Jędraszewski zaapelował, by w obliczu wciąż zagrażającej pandemii pamiętać o zachowaniu "stosownych przepisów państwowych, które stoją na straży naszego bezpieczeństwa, zdrowia i życia".

Boże Ciało. Procesja w Poznaniu

W archidiecezji poznańskiej centralna procesja eucharystyczna jak co roku wyruszy z kościoła Bożego Ciała przy ul. Strzeleckiej po mszy św. o godz. 10.00 i przejdzie ulicami: Krakowską, Garbary, Wielką i Chwaliszewo na Ostrów Tumski.

 

Jak poinformowali autorzy komunikatu opublikowanego na stronie internetowej archidiecezji, zakończenie procesji przewidziane jest o godz. 13.00 na placu katedralnym.

 

"Kazanie przy ostatnim ołtarzu wygłosi arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, który przedstawi także neoprezbiterów. Kazania przy trzech ołtarzach podczas procesji w nawiązaniu do postaci kard. Stefana Wyszyńskiego wygłosi ks. prof. Jacek Hadryś" – czytamy w komunikacie.

 

Z kolei w archidiecezji gdańskiej centralne uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej ulicami Gdańska rozpoczną się mszą św. o godz. 10.00 w bazylice Mariackiej.

Boże Ciało. Procesja w Białymstoku

Autorzy komunikatu opublikowanego na stronie archidiecezji gdańskiej poinformowali, że eucharystii przewodniczyć będzie metropolita gdański abp Tadeusz Wojda. Po mszy św. odbędzie się tradycyjna procesja z Najświętszym Sakramentem, która przejdzie ulicami: Piwną, Chlebnicką, Kuśnierską, Długi Targ, Długą, Tkacką, Węglarską, Pańską i Katarzynki na plac przed bazyliką św. Brygidy. Ołtarze zlokalizowane będą na przedprożu Ratusza Głównego Miasta, przy siedzibie Rzemiosła Gdańskiego, przy bazylice św. Mikołaja i przed bazyliką św. Brygidy.

 

"Obchody uroczystości Bożego Ciała organizowane są po konsultacji z pomorskim państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym, przy czym ze względu na ciągle trwający stan epidemii w Polsce odbywać się będą z zachowaniem reżimu sanitarnego" – zapewnili autorzy komunikatu.

 

ZOBACZ: Prymas w Boże Ciało: Dziękujemy za tych na pierwszej linii frontu w czasie pandemii

 

Centralna procesja Bożego Ciała przejdzie także ulicami Białegostoku. Autorzy komunikatu zaznaczyli, że uroczystości rozpoczną się w czwartek o godz. 10.00 mszą św. przed archikatedrą Białostocką. Eucharystii przewodniczył będzie abp senior Edward Ozorowski, a homilię wygłosi bp. Henryk Ciereszko, który następnie poprowadzi ulicą Rynek Kościuszki i Lipową do kościoła św. Rocha tradycyjną procesję eucharystyczną.

 

W "Wytycznych dotyczących organizacji Uroczystości Najświętszych Ciała i Krwi Pańskiej" opublikowanych na stronie archidiecezji katowickiej czytamy, że na jej terenie "nie łączymy procesji eucharystycznych (kwestia dotyczy szczególnie dużych aglomeracji) w ramach kilku parafii".

 

"Każda wspólnota parafialna organizuje to wydarzenie liturgiczne na własnym terenie przy współpracy ze stosownymi służbami" – zaznaczyli autorzy.

 

Dodali, że można też rozważyć uproszczoną formę procesji Bożego Ciała np. wokół kościoła, a postawione – skromniejsze niż dotąd – ołtarze mogą być wykorzystane podczas procesji w dniach dawnej oktawy uroczystości Bożego Ciała.

 

Bezpośrednią przyczyną ustanowienia święta Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia Julianny Cornillon z Francji, która w 1209 r. miała widzenia jasnej tarczy księżyca z zarysowaną ciemną plamą. Widzenia te zostały zinterpretowane jako skutek braku wśród świąt kościelnych dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi.

Boże Ciało. Procesja w Warszawie

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną, w tym roku nie odbędą się centralne procesje Bożego Ciała w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. Zgodnie z decyzjami ordynariuszy procesje w parafiach będą mogły odbyć się według roztropnej decyzji proboszczów z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych.

 

W czwartek 3 czerwca o godz. 10.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie zostanie odprawiona msza św. koncelebrowana przez biskupa polowego Wojska Polskiego gen. bryg. Józefa Guzdka oraz biskupów pomocniczych archidiecezji warszawskiej.

 

Po liturgii, z archikatedry wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem i przejdzie ulicami Starego Miasta do katedry polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej. Cztery ołtarze usytułowane będą przed kościołami: sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej, kościołem Ducha Świętego przy ul. Długiej, kościołem św. Jacka przy ul. Freta i Katedrą Polową Wojska Polskiego przy ul. Długiej.

 

"Na zakończenie uroczystości kard. Kazimierz Nycz wygłosi homilię i udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem" - czytamy w komunikacie archidiecezji warszawskiej.

 

W diecezji warszawsko-praskiej w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa bp Romuald Kamiński będzie przewodniczył mszy św. o godz. 10.00 w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

 

Po liturgii na ulice Pragi wzdłuż Alei "Solidarności" wyruszy procesja eucharystyczna. Przejdzie ona ulicami: Jagiellońską, bł. ks. Kłopotowskiego oraz Sierakowskiego. Dekoracje przy kolejnych ołtarzach przygotują kolejno: Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II, strażacy, siostry loretanki oraz wierni parafii katedralnej.

Od kiedy obchodzi się Boże Ciało?

Pod wpływem tych widzeń biskup Robert w 1246 r. ustanowił takie święto dla diecezji Liege. W 1252 r. zostało ono rozszerzone na Germanię. W 1264 r. papież Urban IV bullą "Transiturus" ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. Stało się to rok po cudzie eucharystycznym w Bolsenie we Włoszech – wówczas zaczęła krwawić hostia w rękach księdza wątpiącego w transsubstancjację (przemiana chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa).

 

W Polsce pierwszy raz obchody święta Bożego Ciała w Polsce wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 r. bp Nanker.

 

Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie mu czci i podziękowanie za łaski płynące przez ten sakrament, a także przebłaganie go za zniewagi wyrządzone przez słabość i oziębłość ludzką oraz bluźnierstwa niewiernych.

red//Polsat News/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie