Boże Ciało w czasie epidemii. Jak będą wyglądały obchody?

Polska
Boże Ciało w czasie epidemii. Jak będą wyglądały obchody?
Pixabay/K_Dega
W wielu miastach nie odbędą się tradycyjne procesje

Centralnym punktem obchodów uroczystości Bożego Ciała w Polsce jest msza św. i procesja eucharystyczna. Z powodu epidemii w wielu diecezjach nie obędą się tradycyjne procesje ulicami miejscowości, ale skromne wokół kościołów.

Niektórzy biskupi postanowili przejść procesyjnie z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy przygotowanych w czterech świątyniach i tam zgodnie z tradycją odczytać fragmenty Ewangelii przygotowane na tę uroczystość.

 

 

- Wyjście z monstrancją poza budynek świątyni na ulice miast i wsi wyraża wiarę w realną obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina oraz ma uświadomić wszystkim, że jest on "Bogiem z nami", że Jezus chce uczestniczyć w ludzkiej codzienności - w naszym życiu osobistym, rodzinnym, społecznym - powiedział członek Komisji KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów abp Józef Górzyński.

 

Zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób

 

Zgodnie z obecnymi zaleceniami sanitarnymi, nie można organizować zgromadzeń powyżej 150 osób oraz trzeba zachować dystans przynajmniej dwóch metrów między osobami lub mieć zasłonięte usta i nos.

 

"O ich konsekwentne stosowanie" zwrócił się w specjalnym komunikacie 9 czerwca Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Zaapelował o dołożenie wszelkich starań, "aby - w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych - godnie i bezpiecznie celebrować święte tajemnice naszej wiary".

 

ZOBACZ: Boże Ciało: abp Gądecki apeluje w sprawie procesji

 

Odniósł się także do sposobu udzielania komunii świętej. "Zachęcam, aby jeden kapłan udzielał Komunii Świętej na rękę, a pozostali kapłani udzielali odrębnie Komunii Świętej do ust. Jeśli jest obecny tylko jeden kapłan, proszę, aby udzielał Komunii Świętej najpierw osobom pragnącym przyjąć ją na rękę, a później tym, którzy pragną przyjąć Komunię Świętą do ust" - napisał abp Gądecki.

 

Decyzja należy do diecezji

 

W związku z epidemią, kształt obchodów uroczystości Bożego Ciała zależy od poszczególnych diecezji.

 

Abp Gądecki zarządził, że na terenie archidiecezji poznańskiej nie odbędą się uliczne procesje, a tylko przejdą wokół świątyń. Podobnie będzie np. w diecezji warszawsko-praskiej, płockiej, czy archidiecezji białostockiej.

 

W niektórych diecezjach szlak procesji zaplanowano z kościoła do kościoła. W stolicy kard. Kazimierz Nycz przejdzie z Najświętszym Sakramentem po mszy św. w archikatedrze warszawskiej do katedry polowej Wojska Polskiego, gdzie wygłosi słowo.

 

ZOBACZ: Diecezje ostrożnie o procesjach w Boże Ciało. Tradycyjne procesje pod znakiem zapytania

 

W diecezji toruńskiej bp Wiesław Śmigiel po mszy św. w katedrze przejdzie z Jezusem Eucharystycznym do kościoła Ducha Świętego, gdzie zaplanowana jest druga stacja. Trzecia zaplanowana została w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, a czwarta w kościele św. Jakuba.

 

Natomiast metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, powołując się na aktualnie obowiązujące przepisy, zezwolił na tradycyjne procesje eucharystyczne. Jedna z największych odbędzie się w Krakowie, spodziewanych jest na niej nawet kilka tysięcy ludzi. 

 

Uroczystość rozpocznie się od mszy świętej przy ołtarzu polowym na Wawelu. Następnie procesja ruszy ulicami starego miasta i dojdzie pod bazylikę Mariacką - gdzie arcybiskup Jędraszewski wygłosi kazanie. 

 

Kwiat dla Jezusa

 

Biskupi zachęcają także wiernych do osobistej i wspólnotowej adoracji Najświętszego Sakramentu. W związku z tym np. w kościołach archidiecezji wrocławskiej w godzinach popołudniowych zaplanowane są nabożeństwa eucharystyczne.

 

Obchodom uroczystości Bożego Ciała towarzyszy także tradycja układania dywanów kwiatowych.

 

ZOBACZ: Koniec z limitem wiernych w kościołach. Dyspensy będą odwołane?

 

Fundacja Orszak Trzech Króli zachęca np. przystrojenie parapetu i okna, stworzenie kwiatu dla Jezusa, który będzie wykonany z dowolnego materiał, czy przejścia prywatnej procesji wraz z rodziną. "Udajcie się do kapliczki albo najlepiej do kościoła, gdzie będziecie mogli adorować Najświętszy Sakrament" - zachęca.

 

 

W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Katolicy zobowiązani są do uczestnictwa w tym dniu w mszy świętej.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie