Boże Ciało 2021. Procesja w czwartek, 3 czerwca

Polska
Boże Ciało 2021. Procesja w czwartek, 3 czerwca
PAP/Marcin Obara
Boże Ciało 2021. Procesje w całym kraju (zdjęcie z 2019r.)

Ulicami Krakowa, Poznania, Gdańska i Białegostoku przeszły centralne procesje Bożego Ciała. W tym roku z powodu epidemii w wielu diecezjach nie obyły się tradycyjne procesje ulicami miejscowości, ale skromne wokół kościołów. Nie odbyły się też centralne procesje w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej.

W czwartek w Kościele katolickim przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana potocznie Bożym Ciałem. Centralnym punktem obchodów tej uroczystości w Polsce jest msza św. i procesja eucharystyczna. 

 

W niektórych diecezjach biskupi zdecydowali jednak o organizacji głównej procesji ulicami miasta.

"Tęsknota za Eucharystią"

- Niosąc dziś Jezusa w Najświętszym Sakramencie, niesiemy Go również w sobie – mówił w homilii z okazji uroczystości Bożego Ciała prymas Polski abp Wojciech Polak. Jak podkreślił, pandemia i czas związanych z nią ograniczeń mógł zrodzić tęsknotę za Eucharystią.

 

Prymas przewodniczył w czwartek mszy św. na placu przed bazyliką prymasowską w Gnieźnie.

 

- Wyjdziemy z Jezusem w Eucharystii na ulice naszego miasta. Pójdziemy za Nim, pytając Go dziś, jak zapytali Go kiedyś przed Paschą Jego uczniowie: Panie, gdzie chcesz, żebyśmy przygotowali? Panie, gdzie chcesz, byśmy z Tobą byli? Panie, gdzie chcesz, byśmy Ciebie w Eucharystii dziś zanieśli? Panie, gdzie Ty, dziś, chcesz być obecny? Panie, sam wskaż nam drogę? – mówił prymas.

"Wraca radość"

Abp Wojciech Polak podkreślił, że Chrystus "nie potrzebuje żadnego pośrednictwa i nie jest od niego w żaden sposób zależny".

 

- Posługuje się jednak nami i nam przypomina, że jak chleb i wino, stają się Jego Ciałem i Krwią, tak ci – jak zauważy w jednej z katechez o Eucharystii papież Franciszek - którzy otrzymują je z wiarą, zostają przemienieni w żyjącą Eucharystię. Niosąc więc dziś Jezusa w Najświętszym Sakramencie, niesiemy Go również w sobie. Niesiemy, świadomi, że nic i nikt nie jest w stanie zastąpić nam Jego obecności - powiedział.

 

Prymas zauważył, że obecnie, w czasie stopniowego wychodzenia z pandemii, gdy ustępują związane z nią ograniczenia i gdy w coraz większej liczbie można uczestniczyć we mszy świętej, "wraca w nas radość spotkania z Jezusem i świadomość, że bez tej eucharystycznej obecności, bez naszej z Nim obecności, bez tego spotkania, bez tej drogi, którą wraz z nami dzielimy, wszystko, czego sami doświadczamy i czym żyjemy nie znajduje do końca sensu".

"Prosty pokarm"

- Czas ograniczeń, który przeżywaliśmy, mógł w nas zrodzić już tęsknotę. Nie chodzi jednak tylko o jakieś same zewnętrzne formy, o wspólne modlitwy, spotkania czy procesje, których byliśmy w tym minionym czasie pozbawieni czy w nich tak mocno ograniczeni. Chodzi przecież o istotę rzeczy, o spotkanie, chodzi o obecność, której nie mogła i nie może nam nigdy zastąpić wirtualna rzeczywistość. Chodzi przecież o żywą świadomość, że Eucharystia jest sakramentem Bożej obecności, że tu jest Pan – podkreślił.

 

Za papieżem Franciszkiem abp Polak podkreślił, że Eucharystia jest prostym pokarmem, jak chleb, ale jest jedynym, który prawdziwie syci, ponieważ nie ma większej miłości; przekazuje nam mentalność Boga i prowadzi nas do dawania siebie innym

Boże Ciało. Procesja w Krakowie

W komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji krakowskiej czytamy, że jej centralne obchody rozpoczęły się o godz. 9.00 mszą św. sprawowaną przy ołtarzu polowym na dziedzińcu przed katedrą wawelską.

 

"Następnie Drogą Królewską wyruszymy z Najświętszym Sakramentem na Rynek Główny. Zatrzymując się przy kolejnych ołtarzach, zbudowanych przy kościołach świętego Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła, świętego Wojciecha i przy bazylice Mariackiej, będziemy rozważać słowo Boże i w jego świetle adorować Pana Jezusa utajonego w Tajemnicy Eucharystii" – napisał w zaproszeniu do udziału w obchodach metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

 

ZOBACZ: Ksiądz Wesołek wygrał w Bydgoszczy z koronawirusem. Mobilny ołtarz w Boże Ciało

 

Poinformował, że po zakończeniu procesji przed bazyliką Mariacką zostanie odprawiona msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w eucharystii na wzgórzu wawelskim.

 

Abp Jędraszewski zaapelował, by w obliczu wciąż zagrażającej pandemii pamiętać o zachowaniu "stosownych przepisów państwowych, które stoją na straży naszego bezpieczeństwa, zdrowia i życia".

Boże Ciało. Procesja w Poznaniu

W archidiecezji poznańskiej centralna procesja eucharystyczna jak co roku wyruszyła z kościoła Bożego Ciała przy ul. Strzeleckiej po mszy św. o godz. 10.00 i przeszła ulicami: Krakowską, Garbary, Wielką i Chwaliszewo na Ostrów Tumski.

 

Jak poinformowali autorzy komunikatu opublikowanego na stronie internetowej archidiecezji, zakończenie procesji przewidziane jest o godz. 13.00 na placu katedralnym.

 

"Kazanie przy ostatnim ołtarzu wygłosi arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, który przedstawi także neoprezbiterów. Kazania przy trzech ołtarzach podczas procesji w nawiązaniu do postaci kard. Stefana Wyszyńskiego wygłosi ks. prof. Jacek Hadryś" – czytamy w komunikacie.

 

Z kolei w archidiecezji gdańskiej centralne uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej ulicami Gdańska rozpoczęła się mszą św. o godz. 10.00 w bazylice Mariackiej.

Boże Ciało. Procesja w Białymstoku

Autorzy komunikatu opublikowanego na stronie archidiecezji gdańskiej poinformowali, że eucharystii przewodniczy metropolita gdański abp Tadeusz Wojda. Po mszy św. odbyła się tradycyjna procesja z Najświętszym Sakramentem, która przejdzie ulicami: Piwną, Chlebnicką, Kuśnierską, Długi Targ, Długą, Tkacką, Węglarską, Pańską i Katarzynki na plac przed bazyliką św. Brygidy. Ołtarze zlokalizowane będą na przedprożu Ratusza Głównego Miasta, przy siedzibie Rzemiosła Gdańskiego, przy bazylice św. Mikołaja i przed bazyliką św. Brygidy.

 

"Obchody uroczystości Bożego Ciała organizowane są po konsultacji z pomorskim państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym, przy czym ze względu na ciągle trwający stan epidemii w Polsce odbywać się będą z zachowaniem reżimu sanitarnego" – zapewnili autorzy komunikatu.

 

ZOBACZ: Prymas w Boże Ciało: Dziękujemy za tych na pierwszej linii frontu w czasie pandemii

 

Centralna procesja Bożego Ciała przeszła także ulicami Białegostoku. Autorzy komunikatu zaznaczyli, że uroczystości rozpoczęły się w czwartek o godz. 10.00 mszą św. przed archikatedrą Białostocką. Eucharystii przewodniczył będzie abp senior Edward Ozorowski, a homilię wygłosi bp. Henryk Ciereszko, który następnie poprowadzi ulicą Rynek Kościuszki i Lipową do kościoła św. Rocha tradycyjną procesję eucharystyczną.

 

W "Wytycznych dotyczących organizacji Uroczystości Najświętszych Ciała i Krwi Pańskiej" opublikowanych na stronie archidiecezji katowickiej czytamy, że na jej terenie "nie łączymy procesji eucharystycznych (kwestia dotyczy szczególnie dużych aglomeracji) w ramach kilku parafii".

 

"Każda wspólnota parafialna organizuje to wydarzenie liturgiczne na własnym terenie przy współpracy ze stosownymi służbami" – zaznaczyli autorzy.

 

Dodali, że można też rozważyć uproszczoną formę procesji Bożego Ciała np. wokół kościoła, a postawione – skromniejsze niż dotąd – ołtarze mogą być wykorzystane podczas procesji w dniach dawnej oktawy uroczystości Bożego Ciała.

 

Bezpośrednią przyczyną ustanowienia święta Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia Julianny Cornillon z Francji, która w 1209 r. miała widzenia jasnej tarczy księżyca z zarysowaną ciemną plamą. Widzenia te zostały zinterpretowane jako skutek braku wśród świąt kościelnych dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi.

Boże Ciało. Procesja w Warszawie

 Zgodnie z decyzjami ordynariuszy procesje w parafiach będą mogły odbyć się według roztropnej decyzji proboszczów z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych.

 

W czwartek 3 czerwca o godz. 10.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie została odprawiona msza św. koncelebrowana przez biskupa polowego Wojska Polskiego gen. bryg. Józefa Guzdka oraz biskupów pomocniczych archidiecezji warszawskiej.

 

Po liturgii, z archikatedry wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem i przeszła ulicami Starego Miasta do katedry polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej. Cztery ołtarze zostały usytuowane przed kościołami: sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej, kościołem Ducha Świętego przy ul. Długiej, kościołem św. Jacka przy ul. Freta i Katedrą Polową Wojska Polskiego przy ul. Długiej.

 

"Na zakończenie uroczystości kard. Kazimierz Nycz wygłosi homilię i udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem" - czytamy w komunikacie archidiecezji warszawskiej.

 

W diecezji warszawsko-praskiej w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa bp Romuald Kamiński przewodniczył mszy św. o godz. 10.00 w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

 

Po liturgii na ulice Pragi wzdłuż Alei "Solidarności" wyruszyła procesja eucharystyczna. Przeszła ona ulicami: Jagiellońską, bł. ks. Kłopotowskiego oraz Sierakowskiego. Dekoracje przy kolejnych ołtarzach przygotują kolejno: Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II, strażacy, siostry loretanki oraz wierni parafii katedralnej.

Od kiedy obchodzi się Boże Ciało?

Pod wpływem tych widzeń biskup Robert w 1246 r. ustanowił takie święto dla diecezji Liege. W 1252 r. zostało ono rozszerzone na Germanię. W 1264 r. papież Urban IV bullą "Transiturus" ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. Stało się to rok po cudzie eucharystycznym w Bolsenie we Włoszech – wówczas zaczęła krwawić hostia w rękach księdza wątpiącego w transsubstancjację (przemiana chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa).

 

W Polsce pierwszy raz obchody święta Bożego Ciała w Polsce wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 r. bp Nanker.

 

Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie mu czci i podziękowanie za łaski płynące przez ten sakrament, a także przebłaganie go za zniewagi wyrządzone przez słabość i oziębłość ludzką oraz bluźnierstwa niewiernych.

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie