Litwa. Doradcy prezydentów Polski i państw bałtyckich o bezpieczeństwie i agresywnej polityce Rosji

Świat
Litwa. Doradcy prezydentów Polski i państw bałtyckich o bezpieczeństwie i agresywnej polityce Rosji
PAP/Valdemar Doveiko

Kwestie bezpieczeństwa w regionie oraz sprawy polityki zagranicznej są tematem dwudniowych rozmów w Wilnie doradców prezydentów Polski i państw bałtyckich, które rozpoczęły się w poniedziałek. Stronę polską reprezentują ministrowie Paweł Soloch i Krzysztof Szczerski.

We wtorek do rozmów dołączy strona ukraińska.

 

Tematem rozmów jest bezpieczeństwo, bieżąca sytuacja - zwłaszcza z uwzględnieniem sytuacji na Białorusi, agresywna polityka Rosji, zbliżający się szczyt NATO – powiedział w Wilnie dziennikarzom sekretarz stanu, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Dodał, że "niestety, nic się w tym względzie nie zmienia praktycznie od 2014 roku".

 

ZOBACZ: Litwa. Niebo nad Białorusią jest przestrzenią niebezpieczną

 

Minister Soloch, w kontekście zmuszenia przez Mińsk do lądowania samolotu lecącego z Aten do Wilna, powiedział: "takie a nie inne zachowanie się państwa białoruskiego, które ma wszelkie cechy terroru państwowego, na pewno nie sprzyja wzrostowi bezpieczeństwa".

 

- Liczymy na reakcję naszych sojuszników, na reakcję naszych partnerów z UE. W tym kierunku działa nasz prezydent Andrzej Duda. (…) Wypracowujemy wspólne stanowisko z państwami bałtyckimi i innymi sojusznikami. Chcemy, żeby wybrzmiało to też na najbliższym szczycie NATO – powiedział Soloch.

"Ważne będzie stanowisko USA"

Podsekretarz stanu, szef Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski podkreślił, że na politykę zagraniczną państw naszego regionu "duże znaczenie ma zmiana administracji amerykańskiej" i że "to też będzie jeden z tematów obrad doradców polityki międzynarodowej w kontekście nadchodzącego szczytu Trójmorza, na początku lipca w Sofii z udziałem nowej administracji amerykańskiej".

 

- Ważne żebyśmy dyskutowali na temat polityki amerykańskiej wobec naszego regionu, naszej w stosunku do USA i tego, co się dzieje bezpośrednio w naszym sąsiedztwie. Ważne jest to, aby działania, które mają miejsce obok nas - czy to na Ukrainie, na Morzu Czarnym, czy na Białorusi – miały odpowiedź dyplomatyczną i polityczną" – tłumaczył Szczerski.

"Współpraca polsko-litewska rozwija się bardzo dobrze"

Jego zdaniem współpraca polsko-litewska rozwija się bardzo dobrze. "Andrzej Duda poświęcił niezwykle dużo konsekwentnej pracy, aby te relacje dzisiaj były na takim poziomie, żeby mówić o kontaktach przyjacielskich, a także bardzo daleko idącej współpracy w rozumieniu strategicznym" – powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej.

 

ZOBACZ: "Rosja jest państwem-agresorem i nie ma co do tego wątpliwości". Wiceminister o słowach Dudy

 

W ramach wizyty w Wilnie ministrowie Soloch i Szczerski złożyli w poniedziałek kwiaty na Rossie w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego oraz w kaplicy, gdzie spoczywają powstańcy styczniowi.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie