Wiec poparcia dla więźniów politycznych. "Chciałabym, aby Łukaszenka usłyszał mój głos"

Polska
Wiec poparcia dla więźniów politycznych. "Chciałabym, aby Łukaszenka usłyszał mój głos"
PAP/Tomasz Gzell
Matka Ramana Pratasiewicza podkreśliła, że jej syn i jego partnerka zostali uwięzieni, bo walczyli o wolność słowa.

Wiele osób zebrało się w sobotę na placu Zamkowym w Warszawie na wiecu poparcia dla walki o wolną Białoruś. Domagali się uwolnienia dziennikarza Ramana Pratasiewicza oraz innych więźniów politycznych na Białorusi.

Uczestnicy demonstracji przyszli z transparentami w języku białoruskim, angielskim i polskim. W śród haseł były m.in. "Północna Korea w środku Europy", "Łukaszenka odejdź", "Maryja Kalesnikawa (białoruska opozycjonistka) bohaterka".

 

ZOBACZ: Białoruś zmusiła samolot Ryanair do lądowania w Mińsku, by zatrzymać opozycjonistę

 

Nad głowami demonstrujących powiewały biało czerwono białe flagi, a także sztandary w polskich barwach narodowych. Skandowano "Wolna Białoruś".

 

W wiecu wzięli udział rodzice aresztowanego opozycyjnego dziennikarza białoruskiego Ramana Pratasiewicza, Natalia i Dzmitry Pratasiewicz.

 

- Chciałabym, aby Łukaszenka usłyszał mój głos – powiedziała matka. Zwracając się do prezydenta Białorusi zadała pytanie: "Za co nasi chłopcy i dziewczynki, studenci, lekarze siedzą w więzieniach?" Podkreśliła, że jej syn Raman i jego partnerka zostali uwięzieni, bo walczyli o wolność słowa.

Wezwanie matki

Wezwała społeczność międzynarodową o pomoc w odzyskaniu wolności dla jej syna oraz wszystkich więźniów politycznych na Białorusi. - Proszę wszystkie kraje Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone o pomoc w uwolnieniu Ramana i Sofii (Sapiegi - partnerki dziennikarza) oraz wszystkich innych uwięzionych - zaapelowała.

 

ZOBACZ: Wiceszef MSZ spotkał się w Warszawie z rodzicami Ramana Pratasiewicza

 

- Chcemy żyć w wolnym kraju, w kraju, w którym każdy ma prawo wyrażać swoje przekonania, a nie w kraju, w którym za reportaż skazują na 12–18 lat więzienia – powiedział ojciec Ramana Dzmitry Pratasiewicz.

 

WIDEO: Wiec poparcia dla białoruskiej opozycji w Warszawie

  

 

Raman Pratasiewicz, były współredaktor niezależnego białoruskiego kanału Nexta - uznanego przez władze białoruskie za "ekstremistyczny" - został zatrzymany w ubiegłą niedzielę w Mińsku.

 

Samolot relacji Ateny-Wilno, na którego pokładzie był Pratasiewicz, lądował przymusowo w Mińsku z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Po lądowaniu w stolicy Białorusi Pratasiewicza oraz jego partnerkę, Sofiję Sapiegę zatrzymano.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie