Wiceszef MSZ spotkał się w Warszawie z rodzicami Ramana Pratasiewicza

Polska
Wiceszef MSZ spotkał się w Warszawie z rodzicami Ramana Pratasiewicza
PAP/Radek Pietruszka
Rodzice Pratasiewicza od kilku miesięcy przebywają w Polsce

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz poinformował w piątek na Twitterze, że spotkał się w siedzibie resortu z rodzicami Ramana Pratasiewicza - Natalią i Dzmitrym. Wiceszef MSZ podkreślił, że zadeklarował "wszelką pomoc i gotowość do dalszego wsparcia w działaniach na rzecz uwolnienia ich syna". Z wiceministrem, o g. 19:20, porozmawia dziś w programie "Gość Wydarzeń" Piotr Witwicki.

Rodzice Pratasiewicza od kilku miesięcy przebywają w Polsce. Podczas konferencji w czwartek w Warszawie zaapelowali do przywódców krajów UE oraz USA o pomoc w uwolnieniu ich syna.

 

Raman Pratasiewicz, były współredaktor białoruskiego kanału Nexta - uznanego przez władze białoruskie za "ekstremistyczny"- został zatrzymany w niedzielę w Mińsku. Samolot relacji Ateny-Wilno, na którego pokładzie znajdował się Pratasiewicz, lądował przymusowo z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny. Mińsk odrzuca oskarżenia o zmuszenie samolotu Ryanair do lądowania. Po lądowaniu w stolicy Białorusi aresztowano Ramana Pratasiewicza oraz jego partnerkę, Sofiję Sapiegę.

 

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz porozmawia dziś z Piotrem Witwickim w programie "Gość Wydarzeń". Transmisja od 19:20. 

Zarządzono sankcje 

W odpowiedzi na działania białoruskich władz szefowie państw i rządów zdecydowali w poniedziałek o nałożeniu kolejnych sankcji na przedstawicieli reżimu białoruskiego, jak również sankcji gospodarczych na Białoruś. Zdecydowali również o wprowadzeniu zakazu przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych UE oraz zaapelowali do przewoźników lotniczych mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią.

 

ZOBACZ: Białoruś. Władze opublikowały nagranie rozmów pilota Ryanair z kontrolerami w Mińsku

 

Unijni liderzy potępili też zmuszenie przez Białoruś do lądowania samolotu Ryanair w Mińsku oraz zatrzymanie przez białoruskie władze dziennikarza Ramana Pratasiewicza.

 

 

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie