Wyższa kwota wolna od podatku. Zapowiedź premiera

Polska
Wyższa kwota wolna od podatku. Zapowiedź premiera
Polsat News
Premier RP Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej

- To jest nasz plan na wyjście z kryzysu po pandemii. Wszyscy zgadzamy się, że podatki muszą być niskie i one w Polsce są i będą jedne z najniższych w Unii Europejskiej. Ale wiemy też, że muszą być sprawiedliwe - zapewniał w piątek premier Mateusz Morawiecki. - W czerwcu przedstawimy projekt ustawy ws. podwyższenia kwoty wolnej od podatku - zapowiedział.

W piątek premier odwiedził firmę Novo-Pak Sp. z o.o., produkującą opakowania kosmetyczne.

 

- Polski Ład w obszarze wsparcia firm to jest podatkowe fair play. Bez wsparcia państwa nie urosłyby takie potęgi, jak firmy francuskie, niemieckie czy włoskie. Każdy, kto zna biznes doskonale wie, jak państwo pomaga - powiedział w piątek podczas wizyty w firmie Novo Pak premier Mateusz Morawiecki.

 

ZOBACZ: Marek Belka o Polskim Ładzie: system podatkowy będzie bardziej sprawiedliwy

 

Morawiecki wskazał, że "po pandemii wszystkie firmy chcą wrócić do normalnego trybu funkcjonowania i widzą, że sytuacja się zmieniła".

 

"Pozrywane łańcuchy dostaw"

Jak wyjaśnił, z rozmów z przedstawicielami wizytowanej spółki wynika, że pandemia przyniosła liczne problemy, takie jak np. "pozrywane łańcuchy dostaw". - Staramy się dopomóc polskim przedsiębiorcom. Utrzymanie miejsc pracy, utrzymanie rynków zbytu - to była nasza filozofia przez te 12, 14 miesięcy w pandemii, która naruszyła podstawy finansowe i funkcjonowania bardzo wielu polskich firm - powiedział szef rządu.

 

ZOBACZ: Zmiany podatków w Polskim Ładzie. Sroka: obecnie nie do zaakceptowania

 

- W ogromnym stopniu udało się to zrobić. Polska ma najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej. To jest najlepszy dowód przechowania tej największej wartości, jaką są polscy pracownicy - dodał.

 

 

- Nowe wyjście po pandemii wymaga planu i my ten plan mamy - zadeklarował Morawiecki. - To jest Polski Ład, w obszarze wsparcia firm to jest podatkowe fair play. Wszyscy zgadzamy się, że podatki muszą być niskie i one będą jedne z najniższych w UE, ale wiemy też, że one muszą być sprawiedliwe - zaznaczył premier.

 

"Rekordowa produkcja przemysłowa"

Szef rządu podczas piątkowej wizyty w firmie Novo-Pak na Mazowszu podkreślił, że z ogromną przyjemnością może zakomunikować, że "mamy w kwietniu rekordową produkcję przemysłową na poziomie ponad 44 proc."

 

Premier wskazał, że jest to odbicie po zeszłym roku, ale i tak "przez najbliższe miesiące będziemy obserwowali znakomite wyniki produkcji przemysłowej".

 

Mateusz Morawiecki dodał, że polska gospodarka jest u progu wyjścia z czasów pandemii COVID-19.

 

- W najbliższym czasie przedstawimy dobre, bardzo dobre warunki funkcjonowania tej gospodarki w kontekście Polskiego Ładu w szczegółach. Chcemy już w czerwcu wyjść z ustawą, która daje kwotę wolną od podatku jedną z najwyższych w Europie, a była jedną z najniższych w Europie - przekazał.

 

Premier wskazał, że po zmianach kwota wolna od podatku w Polsce będzie wyższa niż we Francji, Hiszpanii, we Włoszech czy w Danii.

 

- Polski Ład to utworzenie ponad 500 tys. nowych miejsc pracy. A my udowodniliśmy, nasz rząd, rząd Zjednoczonej Prawicy udowodnił, że potrafimy wspierać przedsiębiorców i rynek pracy w taki sposób, że pracy jest dzisiaj najwięcej w historii III Rzeczpospolitej, i oby tak zawsze było, i tak będzie - powiedział premier.

 

"Państwowy dopalacz"

Szef rządu przyznał, że "dzisiaj wyjście w świat po COVID-19 musi się odbyć z tym państwowym dopalaczem i z państwowym wsparciem w postaci rożnego rodzaju polityk".

 

Jak mówił, chodzi m.in. o wsparcie kredytowe, eksportowe, finansowanie ekspansji zagranicznej, utrzymanie finansowania wsparcia prototypów, wsparcie badań i rozwoju, korzystne rozliczanie badań oraz Estoński CIT.

 

- Polski Ład to nowa propozycja po COVID-19 tworzenia setek tysięcy nowych, wysokopłatnych miejsc pracy, takich na których cała nasza gospodarka będzie oparta - na wysokiej jakości pracy, dobrze i bardzo dobrze zarabiających pracowników i dobrze zarabiających przedsiębiorców - mówił szef rządu.

 

Podkreślił, że razem z polskim państwem "udało się nam przechować, utrzymać miejsca pracy i dzisiaj tworzyć nowe miejsca pracy".

 

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

msl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie