Hongkong może wyrzucić szczepionki przeciwko Covid-19, bo mieszkańcy nie chcą się szczepić

Świat
Hongkong może wyrzucić szczepionki przeciwko Covid-19, bo mieszkańcy nie chcą się szczepić
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne

Hongkong może być zmuszony do utylizacji setek tysięcy dawek szczepionek przeciwko Covid-19, ponieważ wielu mieszkańców nie chce się szczepić. Eksperci proponują odsprzedanie zbędnych dawek za granicę lub podawanie ich dzieciom.

Od lutego do Hongkongu sprowadzono około 4 mln dawek preparatów firm Pfizer/BioNTech i chińskiego koncernu Sinovac. Przy stosunkowo niskim zainteresowaniu szczepieniami na składzie wciąż pozostaje około 2 mln dawek – pisze dziennik "South China Morning Post".

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 26 maja

 

Hongkong wciąż posiada m.in. ponad 800 tys. dawek wyprodukowanej w Niemczech szczepionki Pfizer/BioNTech, które przeterminują się w połowie sierpnia – podała z kolei publiczna stacja RTHK, powołując się na dane rządowe.

Tylko 25 proc. zaszczepionych

Program bezpłatnych, dobrowolnych szczepień w Hongkongu obejmuje już dorosłych i młodzież wieku 16 lat i starszą, tymczasem do wtorku pierwszy zastrzyk przyjęło mniej niż 25 proc. z 7,5 mln mieszkańców miasta.

 

To "po prostu niewłaściwe", że Hongkong posiada duże zapasy szczepionek, podczas gdy reszta świata o nie "rozpaczliwie zabiega" – ocenił w rozmowie z RTHK były urzędnik hongkońskiego Centrum Ochrony Zdrowia.

 

ZOBACZ: Szczepienie przeciwko COVID-19. Kraków częściowo wstrzymuje podawanie Moderny

 

Prezes hongkońskiego stowarzyszenia farmaceutów szpitalnych William Chui powiedział "SCMP", że jeśli szczepionki nie mają zostać wykorzystane, miasto będzie miało do wyboru spalić je, oddać lub odsprzedać innym krajom, które borykają się z pandemią, na przykład Indiom, Nepalowi, Pakistanowi czy Filipinom.

"Rozszerzyć szczepienia na dzieci w wieku 11-15 lat"

Specjalista ds. chorób zakaźnych ze stowarzyszenia medycznego Joseph Tsang proponuje natomiast, aby najpierw rozszerzyć program szczepień preparatem Pfizer/BioNTech na dzieci w wieku 11-15 lat. Ekspert podkreśla przy tym, że specyfik jest już podawany takim osobom w USA, Kanadzie i Singapurze.

 

Obecnie w Hongkongu preparat Pfizer/BioNTech dostępny jest dla osób w wieku 16 lat i starszych, a Sinovacu - dla osób dorosłych.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie