Francja. Media: Agencja z Rosji oferowała pieniądze za oczernianie szczepionki Pfizer

Świat
Francja. Media: Agencja z Rosji oferowała pieniądze za oczernianie szczepionki Pfizer
PAP/EPA/ROLEX DELA PENA
Influencerzy dostawali propozycję oczerniania szczepionki Pfizera

Agencja komunikacyjna z siedzibą w Rosji skontaktowała się z francuskimi youtuberami, oferując im wynagrodzenie za publikację postów i filmów oczerniających szczepionki przeciwko COVID-19 Pfizer/BioNTech – poinformował we wtorek dziennik „Le Monde”.

Youtuber Leo Grasset, znany pod pseudonimem Dirtybiology był zaskoczony, że otrzymał propozycję od nieznanej firmy komunikacyjnej, oferującej mu znaczne pieniądze za „zniszczenie szczepionki Pfizer” w imieniu „klienta, który chce pozostać incognito” - podają dzienniki "Le Monde" oraz "Le Parisien".

Tabele z fałszywymi danymi

Oprócz Grasseta, dwóch innych francuskich influsenserów przyznało na Twitterze, że otrzymali propozycję podobnej współpracy.

 

Jak podają francuskie media Grasset był proszony o zamieszczenie w nagraniu tabeli z fałszywymi danymi, wskazującymi na dużą śmiertelność wśród osób zaszczepionych preparatem Pfizer/BioNTech.

 

ZOBACZ: Szczepionki przeciwko COVID-19 zmniejszają ryzyko hospitalizacji u osób starszych o 87 proc.

 

Adresaci otrzymali również instrukcje, zgodnie z którymi mieli oskarżyć media głównego nurtu o ignorowanie zagrożenia wynikającego ze szczepień.

Agencja podawała się za brytyjską firmę

Ministerstwo Zdrowia zostało poinformowane o zdarzeniu i „bardzo uważnie śledzi ten temat”, potępiając „wyraźne próby dezinformacji” na temat szczepionek.

 

Agencja komunikacyjna stojąca za dezinformacją podawała się za brytyjską firmę o nazwie Fazze z siedzibą na Wyspach Dziewiczych. Firma taka nie figuruje jednak w brytyjskich rejestrach handlowych. Po odkryciu prób manipulacji profile rzekomych pracowników Fazze w mediach społecznościowych zostały usunięte.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie