Górnicy z kopalni Turów protestują we Wrocławiu. "Spontaniczna manifestacja"

Polska
Górnicy z kopalni Turów protestują we Wrocławiu. "Spontaniczna manifestacja"
Polsat News
Górnicy z kopalni Turów protestują w środę we Wrocławiu

- Chcą zamknąć nasze kopalnie, i to twierdząc, że robią to zgodnie z regułami. Nie zgadzamy się na to - mówią górnicy podczas protestu związkowców, który ma miejsce w środę we Wrocławiu. Protest jest reakcją górników z kopalni Turów na rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE, który nakazał zaprzestanie wydobycia w kopalni.

Główna część protestu we Wrocławiu zapowiedziana jest na godz. 13. Górnicy zgromadzą się przed wrocławskim przedstawicielstwem i punktem informacyjnym Unii Europejskiej przy ul. Widok. W wydarzeniu brać udział będą górnicy, którzy przyjeżdżają autokarami z kopalni Turów w Bogatyni. - To ma być spontaniczna manifestacja - powiedział lider dolnośląskiej "Solidarności" Kazimierz Kimso cytowany przez "Gazetę Wrocławską". Protestujący noszą kamizelki z hasłem "Ręce precz od Turowa".

Kolejny protest w Warszawie

Jak relacjonuje reporter Polsat News Maciej Stopczyk w proteście bierze udział kilkuset górników. Do Wrocławia przyjechali również górnicy z Bełchatowa, gdzie też wydobywa się węgiel brunatny. Protestujący złożyli petycję w przedstawicielstwie Komisji Europejskiej we Wrocławiu oraz zapowiedzieli kolejne działania w tym protest 9 czerwca, który ma się odbyć w Warszawie.

  

 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w piątek nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie. Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

 

ZOBACZ: Kopalnia Turów. Piotr Müller: trwa przygotowanie finalnej umowy z Czechami

 

- Kilka razy rozmawiałem z premier Czech o kwestiach związanych z Turowem. Mamy przede wszystkim uzgodnione wytyczne do umowy. Jeżeli umowa zostanie zaakceptowana, a wszystko na to wskazuje, to mamy w zasięgu ręki polubowne zakończenie tego sporu - przyznał Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej po zakończonym szczycie państw UE w Brukseli. Strona czeska nie potwierdziła możliwości wznowienia działania kopalni.

pdb / Polsat News, Gazeta Wrocławska
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie