"Nie zaprzestajemy wydobycia". Wioletta Czemiel-Grzybowska o sytuacji kopalni Turów

Biznes
"Nie zaprzestajemy wydobycia". Wioletta Czemiel-Grzybowska o sytuacji kopalni Turów
Polsat News
Podejmowane dziś działa są dla nas w pełni niezrozumiałe - mówiła prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Wioletta Czemiel-Grzybowska

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Wioletta Czemiel-Grzybowska zapewniła w programie "Debata Tygodnia", że kopalnia "nie zaprzestaje wydobycia". - Działamy zgodnie z prawem, na podstawie koncesji - mówiła.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i w piątek nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.

"Podejmowane dziś działania są dla nas niezrozumiałe"

"Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych" - czytamy w postanowieniu wydanym przez wiceprezes Trybunału Rosario Silvę de Lapuertę.

 

ZOBACZ: KE: Polska musi wykonać postanowienia TSUE w sprawie Turowa

 

- Podejmowane dziś działania są dla nas w pełni niezrozumiałe - mówiła Wioletta Czemiel-Grzybowska w programie "Debata Tygodnia". Prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna dodała: - Nie zaprzestajemy wydobycia węgla. 

 

WIDEO: Sprawa kopalni Turów w "Debacie Tygodnia". Prezes PGE GiEK Wioletta Czemiel-Grzybowska: - Nie zaprzestajemy wydobycia

  

"Wszystko to zostało uwzględnione w raporcie"

Czemiel-Grzybowska wyjaśniała, że kopalnia Turów "funkcjonuje na podstawie koncesji wydanej zgodnie z prawem". - Został także przygotowany raport środowiskowy - wspólnie ze stronami, czyli z jednostkami samorządu terytorialnego, ale także z administracją publiczną - mówiła.

 

ZOBACZ: Morawiecki: decyzja TSUE w sprawie Turowa niesprawiedliwa i niesłuszna


Zwróciła uwagę, że w jego przygotowaniu "uczestniczyli także przedstawiciele strony czeskiej i niemieckiej". - Wspólnie wskazywali, co w tym raporcie powinno się znaleźć i jakie środki zapobiegawcze powinny być wprowadzone, aby kopalnia funkcjonowała z poszanowaniem prawa środowiska krajowego i europejskiego. Wszystko to zostało uwzględnione w raporcie - zapewniała.  

grz / Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie