Rosja. MSZ: Sapiega zatrzymana na Białorusi za przestępstwa z 2020 r.

Świat
Rosja. MSZ: Sapiega zatrzymana na Białorusi za przestępstwa z 2020 r.
European Humanities University
Sofia jest "człowiekiem apolitycznym" i zależało jej na skończeniu studiów - mówią rodzice.

Obywatelka Rosji Sofija Sapiega, partnerka białoruskiego opozycjonisty i blogera Ramana Pratasiewicza, została zatrzymana w Mińsku w związku z przestępstwami popełnionymi jesienią 2020 r. - wynika z informacji przekazanych we wtorek przez rzeczniczkę MSZ Rosji Marię Zacharową.

- Strona białoruska potwierdziła zatrzymanie Sofii Sapiegi na 72 godziny, jest podejrzana o popełnienie przestępstw od sierpnia do września 2020 r. Po tym czasie zostanie podjęta decyzja o jej zwolnieniu lub aresztowaniu - poinformowała Zacharowa.

Konsul polecił doświadczonego adwokata

Rzeczniczka dodała, że konsul rosyjski w Mińsku spotkał się z rodzicami zatrzymanej oraz polecił im "adwokata z dużym doświadczeniem w ochronie praw obywateli rosyjskich".

 

ZOBACZ: Białoruś. Media: "Pratasiewicz jest w stanie krytycznym". MSW: "Jest w więzieniu".

 

Sapiega jest dziewczyną zatrzymanego w niedzielę w Mińsku opozycyjnego dziennikarza i blogera Ramana Pratasiewicza. 23-letnia studentka działającej w Wilnie białoruskiej uczelni była na pokładzie samolotu lecącego z Aten do Wilna, który został zmuszony w niedzielę do lądowania w stolicy Białorusi.

 

 

Pratasiewicza zatrzymano, potem pojawiły się informacje, że w Mińsku została również jego dziewczyna i że jest przetrzymywana w tamtejszym areszcie.

Sofiji zależało na zakończeniu studiów

Ojciec Sapiegi powiedział niezależnej rosyjskiej telewizji Dożd, że Sofia jest "człowiekiem apolitycznym" i zależało jej na skończeniu studiów. Sapiega od ośmiu lat mieszka na Białorusi ze swoją matką, ale nie jest obywatelką tego kraju.

 

ZOBACZ: Francja. Media: Agencja z Rosji oferowała pieniądze za oczernianie szczepionki Pfizer

 

W sierpniu i wrześniu 2020 r. na Białorusi niemal codziennie dochodziło do masowych demonstracji opozycji protestującej przeciwko wynikowi sfałszowanych jej zdaniem wyborów prezydenckich dających kolejną kadencję Alaksandrowi Łukaszence - zauważa agencja AFP. Te wystąpienia spotkały się z brutalną reakcją białoruskich organów bezpieczeństwa.

Konsul dostał zgodę na widzenie

Rzecznik ambasady Rosji na Białorusi we wtorek poinformował media, że rosyjski konsul otrzymał zgodę na spotkanie z zatrzymaną Sofiją Sapiegą. Media poinformowały, że partnerka białoruskiego dziennikarza Ramana Pratasiewicza została aresztowana na dwa miesiące.

 

- Mamy taką zgodę, teraz czekamy na informację, kiedy konsul będzie mógł się z nią spotkać - powiedział rzecznik rosyjskiej placówki agencji Interfax-Zachód.

 

ZOBACZ: Hiszpania. 9-latek uciekł z domu. Pomógł policji schwytać pedofila

 

Rosyjska redakcja BBC poinformowała we wtorek, powołując się na adwokata, że Sapiegę, która jest obywatelką Rosji, aresztowano na dwa miesiące.

 

Wcześniej podano, że zatrzymano ją w związku z podejrzeniami popełnienia przestępstw karnych od sierpnia do września 2020 r. W tym czasie na Białorusi trwały protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie