Przeżyła Holokaust, nagrywa filmy na TikToku. Spotkała ją fala hejtu

Świat
Przeżyła Holokaust, nagrywa filmy na TikToku. Spotkała ją fala hejtu
TikTok/lilyebert; Twitter/Dov Forman
97-latka ocalała z Holokaustu, zalała ją fala hejtu

Pochodząca z Węgier Lily Ebert jako nastolatka została wysłana do nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Przeżyła Holokaust, a teraz, w wieku 97 lat, odpowiada na pytania internautów na TikToku. W ostatnim czasie jej profil zalały antysemickie komentarze takie jak "szczęśliwego Holokaustu" i "pokój niech będzie z Hilterem".

Lily Ebert urodziła się na Węgrzech w miejscowości Bonyhád. W 1944 r. wraz z rodziną została deportowana do obozu w Oświęcimiu. Jej młodsza siostra zginęła w komorze gazowej.

 

ZOBACZ: "Wraca nienawiść do Żydów". Antysemickie incydenty w Holandii

 

Wyznania i odpowiedzi Ebert nagrywa jej prawnuk - 17-letni Dov Forman. W styczniu 97-latka pokonała COVID-19, a pierwszy film na jej profilu został wrzucony około miesiąca później - w lutym. Jak sama przyznaje - jej głównym celem jest uczenie tolerancji, twierdzi, że "nienawiść rodzi jedynie nienawiść".

 

- Musicie tolerować siebie nawzajem. Nie ma znaczenia jakiego jesteście koloru skóry i jakiej narodowości. Wszyscy jesteśmy ludźmi, nasza krew jest tak samo czerwona, a jeżeli się skaleczymy, to boli nas tak samo - mówiła na swoim pierwszym filmie.

 

@lilyebert

A message of tolerance from Holocaust survivor, Lily Ebert. ##tolerance ##holocaust ##foryoupage ##foryou ##survivor ##jewish ##97yearold ##greatgrandma ##fyp

♬ original sound - Lily Ebert & Dov Forman

"To samo Żydzi robią w Palestynie"

W zeszłym tygodniu prawnuk kobiety poinformował, że w związku z napiętą sytuacją na Bliskim Wschodzie profil 97-latki zalały antysemickie wpisy. Komentujący życzyli jej "szczęśliwego Holokaustu", jeden z nich napisał "pokój niech będzie z Hitlerem". Wiele osób odwołało się do konfliktu w Strefie Gazy. "Dokładnie to samo Żydzi robią w Palestynie" oraz - zwracając się bezpośrednio do Formana - "zapytaj ją, czy postępowanie wobec Palestyńczyków przypomina jej Holokaust" - to tylko niektóre z wpisów.

 

"Komentarze nie powstrzymają nas przed edukowaniem internatów na temat okropieństw przeszłości i do czego jest w stanie doprowadzić nienawiść" - zapewnił we wpisie na Twitterze Dov Forman.

 

 

Głos w sprawie zabrała również organizacja charytatywne Campaign Against Antisemitism - zapewniła, że żaden z filmów nagranych przez kobietę nie była nacechowana politycznie, a ona sama ani razu nie wspomniała o Izraelu.

"Hitler miał rację"

Z danych amerykańskiej Ligi Antydefemacyjnej wynika, że w czasie eskalacji konfliktu w Strefie Gazy, między 7 a 14 maja napisano blisko 17 tys. tweetów, w których treści zamieszczono różne wariacje zdania "Hilter miał rację". O blisko połowę zwiększyła się też liczba incydentów o zabarwieniu antysemickim w USA w porównaniu do tygodnia poprzedzającego (z 131 do 193).

 

ZOBACZ: Strefa Gazy po walkach z Izraelem. Wiceminister: co najmniej 2 tys. mieszkań zniszczonych

 

- Nigdy w życiu nie przypuszczałam, że znowu będę musiała radzić sobie z antysemityzmem. Znowu jest obecny na tym świecie - mówi Ebert w najnowszym filmie.

bas/luq/ / Polsatnews.pl / New York Post
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie