Negował Holokaust. Władze zwolniły dyrektora liceum

Świat
Negował Holokaust. Władze zwolniły dyrektora liceum
Pixabay/alanbatt
Auschwitz było jedynym niemieckim obozem koncentracyjnym, w którym piece krematoryjne zastosowano do masowej zagłady

Dyrektor liceum w Boca Raton na Florydzie nie wierzył, że podczas II wojny światowej miała miejsce eksterminacja ludzi. "Nie mogę powiedzieć, że Holokaust wydarzył się naprawdę" - napisał w e-mailu do rodzica jednego ze swoich uczniów. Władze amerykańskiej szkoły od dwóch lat toczyły sądową batalię o prawo do zwolnienia pedagoga. Dopięły swego.

"Nie mogę powiedzieć, że Holokaust wydarzył się naprawdę, ani że jest historycznym faktem" - tak William Latson, dyrektor Spanish River Community High School w Boca Raton na Florydzie, odpowiedział na e-mail rodzica, który chciał poznać szkolny program nauczania o Zagładzie. Dodał, że wie, iż rodzic ma swoje przekonania, "ale my jesteśmy szkołą publiczną i nie wszyscy rodzice myślą tak samo". 

 

ZOBACZ: Napis na buciku dziecka, ofiary Auschwitz. Rodzina skontaktowała się z muzeum

 

Słowa te zostały napisane w 2018 r., a rok później, w październiku 2019 r., zarząd szkoły podjął decyzję (stosunkiem głosów 5:2), że nauczyciela zwalnia. Na tę decyzję wpłynęła nie tylko wypowiedź Latsona, ale także odmowa odpowiedzi na pytania zarządu placówki skierowane do niego. Dyrektor odwołał się do sądu, a sprawa stała się głośna w całych Stanach Zjednoczonych.  

 

Jego powrót oburzył ocalałych z Zagłady  

 

W sierpniu 2020 r. sąd orzekł, że zwolnienie Latsona było niesłuszne. Sędzia uznał, że dyrektor powinien zostać jedynie upomniany. 

 

Jak poinformował dziennik "Palm Beach Post" zarząd szkoły przywrócił dyrektora do pracy 7 października, aby nie podnosić rosnących kosztów przedłużającej się prawnej batalii. Nauczyciela skierowano jednak nie do zajęć z uczniami, lecz powierzono mu prace administracyjne. Latson miał także otrzymać 152 tys. dolarów zaległej pensji.

 

ZOBACZ: 11 proc. młodych Amerykanów uważa, że za Holokaust odpowiedziani byli Żydzi

 

Jego powrotowi zdecydowanie sprzeciwiła się jednak żydowska przedstawicielka w zarządzie szkoły. - Jeśli ponownie zatrudnimy Latson, będzie to plama na reputacji szkoły, która nigdy nie zniknie - powiedziała Karen Brill.

 

Swój sprzeciw wyraziły społeczności z całego kraju, oburzenia decyzją przywrócenia do pracy dyrektora nie kryli ocaleni z Holokaustu i ich rodziny.

 

Ponowne głosowanie. Decyzja jednogłośna

 

Kiedy zaś zarząd liceum otrzymał informację, że orzeczenie sądu dotyczące zwolnienia Latsona było jedynie zaleceniem, postanowiono przeprowadzić ponowne głosowanie nad przywróceniem dyrektora do pracy. Tym razem zarząd jednogłośnie opowiedział się za definitywnym zwolnieniem mężczyzny. 


W hrabstwie Palm Beach, na terenie którego mieści się liceum Spanish River Community High School, mieszka bardzo dużo osób pochodzenia żydowskiego. Szkoła, której dyrektorem był Latson, ma wielu żydowskich uczniów. 

 

W Zagładzie dokonanej w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką zginęło około 6 mln europejskich Żydów. Jedną trzecią tej liczby, czyli ok. 2 miliony, stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród ofiar Holokaustu szacowana jest na od 2,6 mln do 3,3 mln osób.

W czasie drugiej wojny światowej hitlerowcy wymordowali także kolejnych 5 milionów Polaków, Słowaków, Czechów, Romów oraz obywateli innych narodowości, eksterminowali osoby homoseksualne i niepełnosprawne.

grz/hlk/ "Sun Sentinel", "Palm Beach Post"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie