"Wraca nienawiść do Żydów". Antysemickie incydenty w Holandii

Świat
"Wraca nienawiść do Żydów". Antysemickie incydenty w Holandii
pixabay/MabelAmber
:iczba antysemickich incydentów w Królestwie Niderlandów systematycznie wzrasta i jest najwyższa od 2014 r.

Powybijane szyby na żydowskim cmentarzu w Rotterdamie oraz graffiti na witrynie żydowskiej restauracji w Amsterdamie w sobotę to kolejne incydenty, które przypomniały o rosnącym antysemityzmie w Królestwie Niderlandów. - Wraca nienawiść do Żydów - powiedział minister sprawiedliwości Ferdinand Grappenhaus.

W piątek wybito szyby na cmentarzu żydowskim w Rotterdamie - informuje dziennik "De Telegraaf" na swojej stronie internetowej. Gazeta cytuje przedstawicieli gminy żydowskiej, którzy zapowiadają konieczność zamontowania kosztownych, stalowych blach zamiast szklanych okien.

 

ZOBACZ: "Dalej jest noc". Historycy muszą przeprosić za książkę o losach Żydów

 

- Straciłem już rachubę, ile razy musieliśmy je wymieniać w ostatnich latach - napisał w sobotę na Twitterze Chris den Hoedt, szef gminy żydowskiej w Rotterdamie.

 

Dziennik poinformował również o kolejnym incydencie. W nocy z piątku na sobotę pojawiły się antysemickie napisy na witrynie żydowskiej restauracji HaCarmel w Amsterdamie. Gazeta przypomina, że jest ona często celem antysemickich incydentów.

Coraz więcej incydentów

Według Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej, liczba antysemickich incydentów w Królestwie Niderlandów systematycznie wzrasta i jest najwyższa od 2014 r. W raporcie obejmującym antysemickie ataki w latach 2009-2019, agencja informuje, że w 2019 r. doszło do 182 incydentów, o 35% więcej niż rok wcześniej. Jak wskazuj agencja, w rekordowym 2014 r. zanotowano 171 ataków.

 

Holenderski minister sprawiedliwości Ferdinand Grapperhaus, podczas uroczystości święta Chanuki, zorganizowanym 13 grudnia ubiegłego roku przez stowarzyszenie Makabi, zapowiedział powołanie krajowego koordynatora ds. walki z antysemityzmem (NCAB).

 

ZOBACZ: Rośnie antysemityzm w Niemczech. Najwięcej przestępstw od 20 lat

 

- Nienawiść do Żydów wraca do społeczeństwa i to do głównego nurtu. Słyszymy to na ulicy, w szkole i w pracy. W wielu miejscach potwór czuje się jak w domu - mówił wówczas minister Grappenhaus.

 

Ministerstwo sprawiedliwości informuje na swojej stronie internetowej, iż propozycja powołania koordynatora spotkała się z szerokim poparciem w izbie niższej parlamentu. Była to inicjatywa liberalnej VVD oraz konserwatywnej chadecji (Christien Unie).

 

Krajowy koordynator ds. walki z antysemityzmem ma za zadanie doradzać ministrowi sprawiedliwości w sprawach podejścia do antysemityzmu, bezpieczeństwa i zacieśniania współpracy między stronami zajmującymi się walką z tym zjawiskiem - informuje ministerstwo w komunikacie z 13 grudnia 2020 r. Koordynator nie został jeszcze powołany.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie