Lubelskie. Gwałt i zabójstwo 67-latki. Sprawca wykryty po 32 latach

Polska
Lubelskie. Gwałt i zabójstwo 67-latki. Sprawca wykryty po 32 latach
lubelska.policja.gov.pl
67-latek został zatrzymany i doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Zamościu

Lubelscy policjanci, m.in. dzięki badaniom DNA, ustalili i zatrzymali podejrzanego o zgwałcenie i zabójstwo 67- latki w 1989 r. To mieszkaniec powiatu zamojskiego (Lubelskie), który obecnie jest w wieku ofiary - poinformowała w poniedziałek policja.

- Sprawcę zgwałcenia i zabójstwa 67-letniej kobiety wykryli policjanci z lubelskiego Archiwum X, czyli zespołu zajmującego się niewykrytymi zbrodniami - przekazał rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie komisarz Andrzej Fijołek.

 

ZOBACZ: Tajemnice Archiwum X. Historie z "ciemnej listy zabójstw"

 

Do zbrodni doszło w nocy z 16 na 17 stycznia 1989 roku w małej miejscowości w gminie Adamów, w powiecie zamojskim. Sprawca po wyłamaniu drewnianych drzwi wejściowych, prawdopodobnie przy użyciu siekiery, dostał się do domu 67-latki. Zaatakował ją w pokoju, bił po całym ciele, używając przy tym także siekiery. W wyniku odniesionych obrażeń, przede wszystkim czaszkowo-mózgowych, kobieta zmarła. Według ustaleń śledztwa, gdy była już w fazie agonii, sprawca zgwałcił ją. Zwłoki 67-latki znalazł następnego dnia miejscowy listonosz, który przyszedł doręczyć jej zasiłek.

 

 

Policja zabezpieczyła wtedy wiele śladów kryminalistycznych oraz dowodów rzeczowych, na podstawie których odtwarzano przebieg zdarzenia i typowano sprawców zbrodni. Wykonano szereg ekspertyz z zakresu medycyny sądowej, daktyloskopii, mechanoskopii czy traseologii. Przeprowadzono również czynności przeszukania w miejscach zamieszkania kilkunastu osób wytypowanych w wyniku działań operacyjnych. Nie udało się jednak wówczas ustalić sprawcy zabójstwa.

"Obecnie jest w wieku ofiary"

Po latach lubelscy policjanci z zespołu zajmującego się niewykrytymi zbrodniami ponownie przeanalizowali akta i zbadali zabezpieczone do sprawy ślady i dowody. Przesłuchali i pobrali DNA od ponad 100 osób. Laboratorium Kryminalistyczne w Lublinie sporządziło kilkadziesiąt ekspertyz w poszukiwaniu mężczyzny z określonym DNA. - Nowoczesne metody wykrywcze, badania laboratoryjne śladów DNA i determinacja śledczych doprowadziły do ustalenia sprawcy. DNA sprawcy tego zabójstwa zostało potwierdzone w centralnej bazie danych GENOM sprawców przestępstw - podał Fijołek.

 

ZOBACZ: Zabili starszą kobietę, ukradli flakon perfum. Wraca sprawa sprzed 24 lat

 

Ustalenia policji doprowadziły do podejrzanego o dokonanie zbrodni w Adamowie w 1989 r. 67-letniego mieszkańca powiatu zamojskiego. - W chwili popełnienia zarzucanej mu zbrodni podejrzany miał 35 lat. Obecnie jest w wieku ofiary - zaznaczył Fijołek.

 

67-latek został zatrzymany i doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, która prowadzi śledztwo w tej sprawie. Usłyszał zarzut zabójstwa w związku ze zgwałceniem, za co grozi dożywocie.

"Jest osobą z przeszłością kryminalną"

Sąd Rejonowy w Zamościu zastosował wobec niego tymczasowy areszt. - Jak ustalono, podejrzany jest osobą z przeszłością kryminalną. Notowany za przestępstwo zgwałcenia, usiłowania zgwałcenia i znęcania się nad rodziną - zaznaczył Fijołek.

 

ZOBACZ: Pomorskie. Korupcja w sprawie Iwony Wieczorek? Prokuratura chce oświadczeń od policjantów

 

Fijołek dodał, że policjanci z Archiwum X w 2019 r. wykryli także sprawcę podobnego zabójstwa, do którego doszło rok później (w lutym 1990) w sąsiedniej wsi. Mieszkająca samotnie 75-letnia wdowa została również zaatakowana w swoim domu. Sprawca wyważył drzwi wejściowe, a następnie brutalnie pobił i zgwałcił kobietę, doprowadzając do jej śmierci. Wtedy również nie udało się ustalić, kim był napastnik. - Dobrze zabezpieczone wówczas ślady i współczesne badania laboratoryjne pomogły i w tym przypadku wykryć sprawcę. (…) Okazało się, że był nim mężczyzna, który zmarł pięć lat po dokonaniu tej zbrodni, w 1995 roku - zaznaczył Fijołek.

ms/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie