Egzamin ósmoklasisty 2021 z języka polskiego. Co musisz wiedzieć przed?

Polska
Egzamin ósmoklasisty 2021 z języka polskiego. Co musisz wiedzieć przed?
Pixabay
Egzamin ósmoklasisty. Uczniowie napiszą egzamin

25 maja, we wtorek, o godzinie 9:00 ósmoklasiści rozpoczną egzamin z języka polskiego. Test potrwa 120 minut. W tym roku zostanie zorganizowany na podstawie wytycznych egzaminacyjnych, a nie tak, jak w poprzednich latach podstawy programowej z danego przedmiotu.

W tym roku uczniowie napiszą egzamin w wyjątkowych okolicznościach. Ze względu na trwającą epidemie Covid-19 i zdalną edukację zdecydowano, że egzamin odbędzie na podstawie innych wytycznych niż dotychczas. W tym roku nie podstawa programowa, a wytyczne egzaminacyjne były podstawą do stworzenia zadań, które pojawią się na egzaminie. Eksperci szacują, że w zależności od przedmiotu obejmują około 70-80 proc. materiału z poprzednich lat.

 

ZOBACZ: Matura i egzamin ósmoklasisty. Są nowe wytyczne

 

W arkuszu egzaminacyjnym ‎z języka polskiego znajdą się zadania ‎zamknięte (tam uczniowie wybiorą tylko jedną z wielu odpowiedzi), oraz zadania otwarte (z możliwością dodania własnej odpowiedzi). ‎

 

Przykładowe zadania z języka polskiego wraz z rozwiązaniami można znaleźć w informatorach o egzaminie ósmoklasisty.

Egzamin w dobie pandemii

Egzaminy ze wszystkich przedmiotów odbędą się stacjonarnie, reżimie sanitarnym. Oznacza to, że przystąpić do niego nie mogą osoby, które mają jakiekolwiek objawy choroby. Zasada ta dotyczy zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

 

ZOBACZ: Matura 2021. Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym. Odpowiedzi w Interii

 

Dyrektorzy szkół są zobowiązani do zapewnienia płynów do dezynfekcji przy wejściu do szkoły oraz każdej Sali, w której odbywać się będzie egzamin. Poza tym wśród wytycznych znalazły się zalecenia dotyczące wietrzenia pomieszczeń.

Co z uczniami, którzy nie mogą przystąpić do egzaminu?

Uczniowie, którzy ze względu na chorobę lub kwarantannę nie będą mogli przystąpić do egzaminu w dniach 16-18 czerwca.

Kiedy wyniki?

Prace ósmoklasistów sprawdzać będą wyznaczeni do tego zadania egzaminatorzy. Wyniki, zostaną przesłane przez okręgowe komisje egzaminacyjne bezpośrednio do szkół. Uczniowie poznają je 2 lipca. Zaświadczenie potrzebne przy rekrutacji do szkoły średniej otrzymają tydzień później.

Ostatni rocznik z trzema egzaminami

W tym roku po raz ostatni uczniowie napiszą egzamin tylko z trzech przedmiotów:

  1. pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
  2. drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
  3. trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego

W 2022 uczniowie będą mogli wybrać również przedmiot dodatkowy. Wśród nich: chemia, biologia, geografia, fizyka lub historia. Egzamin z każdego dodatkowego przedmiotu potrwa 90 minut.

 

KO/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie