Matury 2021. Próbne egzaminy w marcu

Polska
Matury 2021. Próbne egzaminy w marcu
Polsat News
3 marca o 9:00 rozpocznie się egzamin z języka polskiego, dzień później z matematyki

Próbne egzaminy maturalne zostaną przeprowadzone od 3 do 16 marca. Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że będą one realizowane z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Próbne matury zostaną przeprowadzone w pierwszej połowie marca. Tegoroczni abiturienci zmierzą się z egzaminami od środy 3 do wtorku 16 marca.

 

3 marca o 9:00 rozpocznie się egzamin z języka polskiego, dzień później z matematyki. To egzaminy obowiązkowe dla wszystkich kończących edukację licealistów. 5 marca chętni napiszą egzamin z języka angielskiego. Testy dla preferujących inne języki obce będą realizowane w dniach od 8 do 10 marca w stopniu podstawowym i rozszerzonym.

 

ZOBACZ: Przemysław Czarnek sprawdzi treść podręczników szkolnych. Do współpracy zaprosił ekspertów

 

W kolejnym tygodniu miesiąca chętni uczniowie przystąpią do rozszerzeń z wybranych przedmiotów. W poniedziałek 8 marca będzie to język angielski, dzień potem język polski, w środę 11 marca matematyka, w czwartek biologia i informatyka, w piątek 12 marca chemia i wiedza o społeczeństwie.

 

Egzaminy z historii i fizyki będą w poniedziałek 15 marca, a z geografii i języka mniejszości narodowych we wtorek, 16 marca. 

 

"Ciężar organizacji należy do dyrektorów"

 

- Próbne egzaminy odbędą się stacjonarnie, stąd wyłączenie ich z zakazu zgromadzeń. Podobnie jak w 2020 roku obowiązywać będzie pełny reżim sanitarny. Uczniowie zdejmą maseczki dopiero po zajęciu miejsc. W wytycznych znajdą się informacje na temat obowiązku zachowania dystansu i dezynfekcji. Zapewne zdarzą się sytuacje, gdzie możliwość przeprowadzenia egzaminu będzie ograniczona ze względu na kwarantannę czy trudności lokalowe. Na to również jesteśmy przygotowani. W tych przypadkach dostępna będzie możliwość pobrania arkuszy ze strony internetowej - wyjaśniał na początku lutego dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

 

ZOBACZ: Zamknięte szkoły. UNICEF: miliony dzieci bez obiadu

 

- Ciężar organizacji należy oczywiście do dyrektorów szkół. Jednak patrząc, jak dobrze poradzili sobie z tym zadaniem w zeszłym roku, jesteśmy pozytywnej myśli. Wychodząc naprzeciw organizacyjnym trudnościom, arkusze będą im udostępnione nieco wcześniej niż zwykle - dodał Smolik.

 

Zmianie uległ również zakres materiału, który obowiązywać będzie na próbnych egzaminach. W tym roku zostaną przeprowadzone na podstawie wytycznych egzaminacyjnych, a nie - jak w latach ubiegłych - podstawy programowej.

laf/ac/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie