Duda: Mam nadzieję, że niebawem wymiana gospodarcza Polski i Turcji sięgnie 10 mld dolarów rocznie

Świat
Duda: Mam nadzieję, że niebawem wymiana gospodarcza Polski i Turcji sięgnie 10 mld dolarów rocznie
Polsat News
Andrzej Duda wyraził nadzieję, że niebawem wymiana gospodarcza między Polską a Turcją osiągnie poziom 10 mld dolarów rocznie.

- Polska i Turcja jako członkowie NATO mają wspólne cele, głównym jest bezpieczeństwo naszych krajów i innych sojuszników - powiedział w Ankarze prezydent Andrzej Duda. Mam nadzieję, że niebawem wymiana gospodarcza między Polską a Turcją osiągnie poziom 10 mld dolarów rocznie; chciałbym, aby też polskie firmy zajęły poważne miejsce na rynku tureckim - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda, który spotkał się w poniedziałek w Ankarze z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem, zwrócił uwagę na podpisane podczas wizyty umowy, w tym o zakupie przez Polskę tureckich bezzałogowych statków powietrznych zdolnych przenosić uzbrojenie.

 

ZOBACZ: Zielona Góra. Wypadek prywatnego samolotu. Nie żyje pilot

 

- Cieszę się, że działamy wspólnie w NATO, mając wspólne cele, tym głównym jest to, aby nasze państwa były bezpieczne i aby ograniczyć jakiekolwiek niebezpieczeństwa militarne w przestrzeni wokół naszych państw i państw Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział prezydent RP.

System taktyczny, który można uzbroić

Wyraził zadowolenie ze współpracy przemysłów zbrojeniowych obu krajów i zawartych umów, w tym umowy o współpracy w ochronie informacji niejawnych w dziedzinie przemysłu obronnego oraz kontraktu na tureckie bezzałogowce.

 

ZOBACZ: Chciał pomóc uwięzionemu borsukowi. Zwierzę zaatakowało

 

Umowa, podpisana ze strony polskiej przez szefa MON Mariusza Błaszczaka, przewiduje zakup czterech zestawów taktycznego sytemu Bayraktar TB2 z 24 statkami powietrznymi, które przenoszą nie tylko wyposażenie rozpoznawcze, ale można je także uzbroić w pociski przeciwpancerne. Pierwszy zestaw ma zostać dostarczony w przyszłym roku.

Tureckie firmy w Polsce

Po spotkaniu w Ankarze z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem, Andrzej Duda wyraził nadzieję, że niebawem wymiana gospodarcza między Polską a Turcją osiągnie poziom 10 mld dolarów rocznie. Ocenił, że rosnąca współpraca gospodarcza daje w tej kwestii nadzieję.

Turcy mają duże pole do popisu

- Tureckie firmy z powodzeniem od wielu lat działają na rynku polskim, w Polsce realizowanych jest wiele projektów inwestycyjnych chociażby w ramach Inicjatywy Trójmorza. Inwestycje drogowe - Via Carpatia, Via Baltica, inwestycje kolejowe, planowana budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i związana z tym rozbudowa sieci kolejowej i drogowej (...) to jest duże pole do popisu dla firm tureckich, ich udziału w przetargach, które będą prowadziły do realizacji tych inwestycji - powiedział polski prezydent.

 

ZOBACZ: Ciało mężczyzny w nodze... dinozaura. Wiadomo jak doszło do śmierci

 

Podkreślił, że chciałby również, aby "też polskie firmy mogły zająć poważne miejsce na rynku tureckim".\

Polska jest dla Turcji strategicznym współpracownikiem

Erdogan zapewnił, że Polska jest dla Turcji "współpracownikiem strategicznym". Podkreślił, że wizyta Dudy umacnia "wielowiekowe kontakty" pomiędzy państwami.

 

ZOBACZ: Turcja wprowadza pełny lockdown. Zamknięte szkoły, zakaz podróży między miastami

 

Prezydent Turcji powiedział, że współpraca obu krajów będzie rozwijana, a podczas spotkania z prezydentem Dudą ustalili jej "ważne elementy". Wśród nich wymienił wzajemna wymianę handlową, która powinna - według niego - osiągnąć wartość 10 mld USD. - W tej chwili jest to 6,5 mld USD - podał Erdogan. Wyraził przekonanie, że "uda się osiągnąć tę kwotę 10 mld USD".

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie