Nocna narada PO. Marcin Kierwiński: dziś potrzebna nam jedność

Polska
Nocna narada PO. Marcin Kierwiński: dziś potrzebna nam jedność
Polsat News
Marcin Kierwiński Gościem Wydarzeń

- To była dobra rozmowa o tym, co przed nami, o najbliższych tygodniach i miesiącach, o tym jak poprawić wszelkie niedociągnięcia, o tym jak być razem, ze sobą, żeby pokazywać Polakom dobre projekty, wizję Polski, która jest Polską normalną, uśmiechniętą, europejską - powiedział w "Gościu Wydarzeń" sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński komentując spotkanie parlamentarzystów PO.

Spotkanie parlamentarzystów PO w Centrum Prasowym Foksal trwało blisko 6 godzin. Po jego zakończeniu prawie wszyscy uczestnicy wyszli razem, a dla oczekujących mediów wypowiedzieli się przewodniczący PO Borys Budka i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Obaj wygłosili krótkie oświadczenie i nie odpowiadali na pytania dziennikarzy.

 

Budka podkreślał, że była to "dobra rozmowa podczas spotkania parlamentarzystów PO". - To było nasze wewnętrzne spotkanie, poświęcone planom na przyszłość i ofensywie, która przed nami" - mówił. - Również rozmawialiśmy o wszystkich kwestiach, które były zgłaszane, dotyczące pracy parlamentarnej, tego co poprawić w funkcjonowaniu PO - zaznaczył.

"Nie lubię retoryki buntu"

O spotkanie na antenie Polsat News pytany był Marcin Kierwiński - sekretarz generalny partii. Zapewniał, że podczas narady nie było żadnych wniosków o odwołanie szefa partii. - Myślę, że wszyscy koledzy i koleżanki, którzy byli na tym posiedzeniu klubu doskonale rozumieją, że dziś potrzebna nam jedność, rozmowa o tym, co do przodu, a nie dyskusje wewnętrzne - mówił Kierwiński.

 

Komentując słowa posła Bogusława Sonika o buncie w PO, Kierwiński zapewniał, że "nie lubi takiej retoryki". - Wolę rozmawiać o współpracy. Mamy przed sobą bardzo realną robotę do wykonania - pokazanie Polakom, że jest możliwa inna, normalna Polska, nie taka, jaką funduje nam PiS. O tym rozmawialiśmy wczoraj - zapewnił.

 

Gość "Wydarzeń" skomentował też wyrzucenie z PO posłów Pawła Zalewskiego i Ireneusza Rasia. - Tak to już jest, że ludzie się rozstają i w życiu i w życiu politycznym. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego - mówił poseł, dodając, że decyzja została podjęta zgodnie ze statutem partii.

"W PO pojawiają się nowe osoby"

Prowadzący program Bogdan Rymanowski przypomniał, że w ostatnim czasie z PO odchodzą kolejni politycy m.in. eurodeputowana Róża Thun a w środę krakowski radny Wojciech Krzystonek, który przyznał, że dzisiejsza PO "to nie ta sama partia, do której wstępował 16 lat temu". Kierwiński został zapytany, czy ci politycy mają rację twierdząc, że PO "się sypie"?

 

- Nie mają racji. Platforma Obywatelska przedstawiła cztery bardzo solidne filary swojego programu. Z tym ruszamy do Polaków. Ja każdą rezygnację przyjmuję ze smutkiem, ale też chcę bardzo jasno powiedzieć, że w Platformie pojawiają się nowe osoby, nowi członkowie, więc jestem spokojny o przyszłość - dodawał Kierwiński.

 

WIDEO: Marcin Kierwiński w "Gościu Wydarzeń"

  

Poseł odniósł się do słów Jarosława Kaczyńskiego, który w wywiadzie dla Polskiego Radia zapewniał, że "losy PO nie są przesądzone". Prezes PiS przyznał, że ma własne doświadczenia, "bo tyle razy leżał w politycznym grobie i jakoś powstawał".

 

- Myślę, że pan prezes Kaczyński doskonale zdaje sobie sprawę, że Platforma Obywatelska jest jedyną partią opozycyjną, która może odsunąć PiS od władzy. W tym zakresie zgadzam się z posłem Kaczyńskim, choć to nieczęsto - przyznał Kierwiński.

"Mam zaufanie do Trzaskowskiego"

Sekretarz generalny PO pytany o rolę Rafała Trzaskowskiego i budowanego przez niego ruchu obywatelskiego Wspólna Polska, przyznał, że ma zaufanie do prezydenta Warszawy.

 

- Jest wiceprzewodniczącym PO, uczestniczy w każdym, ważnym wydarzeniu dla Platformy Obywatelskiej. Jestem spokojny, że razem robimy wszystko, by odsunąć PiS od władzy - mówił Kierwiński.

Krytyka Polskiego Ładu

We wtorek Kierwiński krytykował przedstawione w sobotę plany Polskiego Ładu w zakresie zniesienia degresywności w polskiej skali podatkowej. - Bogaci korzystają z naszych dróg i szkół, a nie łożą na to odpowiednio do swoich zarobków. To nieuczciwe - tłumaczył ten ruch Mateusz Morawiecki.

 

Polski Ład zakłada podniesienie kwoty wolnej od podatków dla wszystkich pracujących Polaków (18 mln osób) do 30 tys. zł. "Skutkiem będzie wzrost progresywności klina podatkowego – niższe podatki dla osób o niskich i średnich dochodach" - podkreślono.

 

ZOBACZ: Polski Ład. Pierwsze projekty ustaw w środę

 

W dokumencie wskazano, że podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł w praktyce oznacza, brak podatku od płacy minimalnej. "Po takiej zmianie kwota wolna w Polsce znajdzie się na poziomie porównywalnym z Niemcami, Francją czy Irlandią" - zaznaczono w strategii.

 

"Zamiast programu wyborczego - program rządzenia"

W "Gościu Wydarzeń" na pytanie czy KO poprze kwotę wolną od podatku, Kierwiński przyznał, że "na razie nie posłowie nie widzieli żadnej ustawy w tej sprawie".

 

- Będzie ustawa, będziemy na ten temat rozmawiali. My jasno zadeklarowaliśmy chcemy większej kwoty wolnej od podatku, ale dla wszystkich Polaków. Z PiS-em zawsze jest tak, że hasła mają pisane wielkimi literami, ale pod spodem są gwiazdki i adnotacje, że "dotyczy tych, a tych nie dotyczy" - przyznał Kierwiński.

 

- Chciałbym, żeby polski rząd nie miał programu wyborczego tylko program rządzenia. Mateusz Morawiecki zamiast zarządzać polskimi sprawami wsiada w bus i robi kampanię wyborczą, a nie o to chodzi. Wiele obietnic było złożonych i niezrealizowanych. Nie ma widoków, że konkretne ustawy pojawią się szybko w Sejmie - podsumował.

bas/ml/Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie