Koronapaszporty dla Polaków. "Ważne rozwiązanie dla branży turystycznej"

Polska
Koronapaszporty dla Polaków. "Ważne rozwiązanie dla branży turystycznej"
flickr/Jernej Furman/CC BY 2.0
Chodzi o dokument ułatwiający podróżowanie: fakt zaszczepienia przeciw COVID, przebycia choroby, a także posiadania aktualnego testu - wskazał wiceminister.

Niewykluczone, że w połowie czerwca będzie gotowy, a po 21 czerwca uruchomiony system związany z tzw. zielonym cyfrowym dokumentem umożliwiającym podróżowanie po krajach UE, do którego przystąpi także Polska - powiedział w piątek wiceszef MRPiT Andrzej Gut-Mostowy.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii dodał, że to ważne rozwiązanie nie tylko dla Polaków, którzy chcieliby wyjechać za granicę, ale też dla dużej części polskiej branży turystycznej poszkodowanej przez pandemię.

 

ZOBACZ: Koronapaszporty przed wakacjami. Polska uczestniczy w unijnym procesie

 

- Polska zgłosiła swój akces, jesteśmy gotowi, by w połowie czerwca nasz kraj znalazł się w gronie tych państw UE, które wspólnie podejmą decyzje związane z respektowaniem zielonego certyfikatu - wskazał wiceminister rozwoju, pracy i technologii, który uczestniczył w piątkowym spotkaniu ministrów turystyki Unii Europejskiej.

 

- Dzisiejsze spotkanie min. ds. turystyki UE poświęcone było dyskusjom nad strategią rozwoju turystyki na lata 2030-2050 w wymiarze społecznym, ekonomicznym i ekologicznym - powiedział.

"Zielony certyfikat"

Dodał, że pojawiły się ważne wątki związane z bieżącymi problemami, przed którymi stoi turystyka w UE. - Chodzi o tzw. cyfrowy, zielony certyfikat - dokument ułatwiający podróżowanie: fakt zaszczepienia przeciw COVID, przebycia choroby, a także posiadania aktualnego testu - wskazał.

 

ZOBACZ: Wójcik: "paszporty covidowe" mogą być niezgodne z konstytucją

 

Odnosząc się do swojego piątkowego wystąpienia na forum UE powiedział: "Podobnie jak kilku innych unijnych ministrów, mocno podkreśliłem ważność kontynuowania i szybkiego procedowania zielonego certyfikatu". Dodał, że są już procedury techniczne testowane w kilku krajach.

 

Według Guta-Mostowego dla krajów żyjących z turystyki, jak Grecja, Chorwacja, ale też dla Polski byłoby to istotne rozwiązanie dla turystów zagranicznych chcących odwiedzić nasz kraj.

"Ważne rozwiązanie"

Stwierdził on, że to także ważne rozwiązanie dla dużej części polskiej branży turystycznej poszkodowanej przez pandemię.

 

Zdaniem wiceministra uruchomienie paszportów to "kwestia przetrwania dla tych regionów, gdzie turystyka zagraniczna miała duże znaczenie, czy też w takich miastach jak np. Kraków, Wrocław, Gdańsk, gdzie turystyka opiera się w znacznej mierze na gościach zagranicznych".

 

Jak powiedział Gut-Mostowy, według roboczych ustaleń na poziomie europejskim, "w połowie czerwca miałby być gotowy pod względem technologicznym cały system związany z certyfikatami we wszystkich krajach UE, tak aby 21 czerwca można byłoby go uruchomić".

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie