Szefowa KE: polityczne porozumienie ws. paszportów szczepień możliwe do końca maja

Świat
Szefowa KE: polityczne porozumienie ws. paszportów szczepień możliwe do końca maja
PAP/EPA/Luis Vieira
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Porozumienie polityczne dotyczące paszportów szczepień przeciw Covid-19 jest oczekiwane do końca maja - powiedziała na konferencji prasowej w Porto po zakończeniu nieformalnego szczytu UE przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

- Możemy realistycznie przyjmować, że porozumienie polityczne (dotyczące paszportów szczepień) będzie osiągnięte do końca tego miesiąca (maja). Pozwoli to na uruchomienie systemu, tak by ludzie mogli dysponować niepodrabialnym dowodem zaszczepienia lub negatywnego wyniku testu (...) lub obecności przeciwciał - oświadczyła szefowa KE.

 

ZOBACZ: UE zniesie patenty na szczepionki przeciw Covid-19? "Nie ma miejsca na nacjonalizm szczepionkowy"

 

- Prace techniczne i prawne trwają, tak że system powinien działać w czerwcu - dodała.

 

Poinformowała też, że do tej pory do krajów UE trafiło 200 mln dawek szczepionek przeciw Covid-19, a 160 mln osób zostało zaszczepionych co najmniej jedną dawką. Stanowi to około 25 proc. populacji UE.

"Musimy się na to przygotować"

- Wcześniej czy później dzieci i nastolatkowie będą szczepieni. Musimy się na to przygotować - zaznaczyła, przypominając, że Komisja zakończyła negocjacje i zatwierdziła umowę z firmami BioNTech-Pfizer na 1,8 mld dawek ich preparatu przeciw Covid-19.

 

ZOBACZ: Zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 dostępne w internecie po polsku i angielsku

 

- Jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia naszego celu, jakim jest zaszczepienie 70 proc. dorosłej populacji do lata - zapewniła przewodnicząca KE.

Propozycja Bidena ws. szczepionek 

Pytana o stanowisko Komisji w sprawie propozycji prezydenta USA Joe Bidena, który chce, żeby koncerny farmaceutyczne uwolniły patenty na szczepionki, odpowiedziała wymijająco: "Dyskusja trwa."

 

ZOBACZ: Biden chce zawieszenia praw własności intelektualnej do szczepionek

 

Zasugerowała jednak, że uwolnienie patentów nie spowoduje większej podaży szczepionek. Opowiedziała się za inwestowaniem w większe moce produkcyjne.

ms/hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie