Morawiecki: brakuje w Polsce silnego samorządu przedsiębiorców

Biznes
Morawiecki: brakuje w Polsce silnego samorządu przedsiębiorców
PAP/Art Service 2
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie Dragon Poland w pokrakowskiej Skawinie.

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył we wtorek, że w ramach "Polskiego Ładu" nie będzie żadnych zmian w KRUS. Przekazał również, że "brakuje w Polsce silnego samorządu przedsiębiorców, który byłby równoprawnym partnerem dla potężnych samorządów niemieckich, czy francuskich". Dodał, że samorząd gospodarczy jest "krytycznie ważny " dla całego procesu regulacyjnego w Unii Europejskiej.

- Chcemy dodatkowo wesprzeć bardzo mocno polskie rolnictwo. Nie będziemy niczego zmieniać w KRUS - zapowiedział szef rządu. Jak mówił w czasie wizyty u producenta chemii budowlanej pod Krakowem, "chcemy, żeby polskie rolnictwo świętowało coraz większe sukcesy na rynkach międzynarodowych". - Stąd wsparcie produkcji eksportowej i kredyty eksportowe - dodał.

 

ZOBACZ: Polski Ład. Pierwsze projekty ustaw w środę

 

Jak mówił Morawiecki, z chęci wsparcia rolnictwa wynika też promocja rolniczego handlu detalicznego i budowa odpowiednich warunków na rynkach lokalnych.

 

- Wobec dużych partnerów nabywających polskie produkty, różnego rodzaju supermarketów czy dyskontów, polski rolnik musi mieć siłę. Dobrze, żeby się zrzeszał, stąd wsparcie spółdzielczości rolnej i wsparcie grup producenckich - oświadczył Morawiecki.

Samorząd przedsiębiorców?

Stwierdził, że brakuje w Polsce samorządów przedsiębiorców, który byłby równoprawnym partnerem dla potężnych samorządów z Zachodniej Europy.

 

ZOBACZ: Q&A z Morawieckim. Rozmawiał z internautami m.in o Polskim Ładzie

 

- My tam w Brukseli musimy mieć silny głos polskich przedsiębiorców - wskazał. Dodał, że obecnie ten polski głos jest rozbity na kilka drobnych głosów.

 

- W waszym interesie jest zbudować jedną, wspólną reprezentację, która będzie mówiła jednym głosem, o tym jakie są polskie interesy - dodał.

 

Zapowiedział że rząd będzie wspierać przedsiębiorców - Ale to samorząd gospodarczy jest krytycznie ważny dla całego procesu regulacyjnego w Unii Europejskiej - zaznaczył.

Ekspansja na rynki zagraniczne?

- Ruszamy z Polskim Ładem, który jest dla polskich przedsiębiorców bardzo dobrą platformą ekspansji na rynki zagraniczne, bo polski rynek jest już za mały dla wielu zagranicznych polskich przedsiębiorców - powiedział.

 

Premier dodał, że chciałby by państwo polskie razem z polskimi przedsiębiorcami szukali nowych rynków zbytu.

 

- Zobowiązuję się do tego, że będziemy jeszcze bardziej wspierać politykę eksportową, promować polski produkt, który jest znakomitej jakości a podbój rynku zagranicznego oznacza więcej miejsc pracy w Polsce - zaznaczył.

 

Dodał, że Polski Ład oznacza powstanie w kraju co najmniej 500 tys. nowych miejsc pracy.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie