12 tys. zł z Polskiego Ładu na już urodzone dzieci? Wyjaśniamy

Polska
12 tys. zł z Polskiego Ładu na już urodzone dzieci? Wyjaśniamy
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Ustawa trafi do Sejmu na jesieni tak, by weszła w życie od 1 stycznia przyszłego roku

Świadczenie 12 tys. na drugie i kolejne dziecko będzie miało priorytet. Ustawa trafi do Sejmu na jesieni tak, by weszła w życie od 1 stycznia przyszłego roku - wynika z informacji polsatnews.pl. Członek władz PiS potwierdził naszemu portalowi, że świadczenie będzie obowiązywać w stosunku do dzieci urodzonych po tym, jak projekt wejdzie w życie.

Opiekuńczy kapitał rodzicielski będzie dodatkowym świadczeniem, które rodzice będą mogli pobrać między 12. a 36. miesiącem życia swego dziecka - wskazała szefowa MRiPS Marlena Maląg.

 

W tym okresie będzie wypłacane comiesięczne świadczenie, w łącznej wysokości 12 tys. zł - podała. Minister rodziny i polityki społecznej w wywiadzie opublikowanym we wtorkowym "Super Expressie" powiedziała, że program "Rodzina 500 plus" się nie zmieni, ale w jego ramach wprowadzony będzie kolejny komponent.

Opiekuńczy kapitał rodzicielski

Ma on, jak wyjaśniła, pomóc w opiece nad dziećmi, gdy mama po okresie rodzicielskim podejmuje decyzję, czy chce wrócić do pracy, czy chce pozostać w domu.

 

ZOBACZ: Minister Marlena Maląg: dodatkowy zasiłek wydłużony do 11 kwietnia

 

- Będzie to więc opiekuńczy kapitał rodzicielski, czyli dodatkowe świadczenie, które rodzice będą mogli pobrać między 12. a 36. miesiącem życia swego dziecka. W tym okresie będzie wypłacane comiesięczne świadczenie w łącznej wysokości 12 tys. zł. To rodzice zdecydują, na co je wydać i czy wolą otrzymywać przez 12 miesięcy po tysiąc złotych, czy też przez 24 miesiące po 500 zł. Jednocześnie będziemy wzmacniać program "Maluch plus" - wskazała minister Maląg.

Kapitał rodzicielski na już urodzone dzieci?

Pytana, czy świadczenie będzie dotyczyć także tych dzieci, które się już urodziły, ale nie mają jeszcze trzech lat, czy tylko nowonarodzonych, szefowa MRiPS podała, że 26 maja rozpocznie się debata społeczna, "by dowiedzieć się, czego Polacy oczekują od prorodzinnych rozwiązań w Polskim Ładzie".

 

ZOBACZ: Q&A z Morawieckim. Rozmawiał z internautami m.in o Polskim Ładzie

 

- Ostateczne rozwiązanie zostanie przedstawione, kiedy ta debata się zakończy - zapowiedziała. Ostateczne koszty - jak podała - zależą od kształtu ustawy. "Niezależnie od kwoty mamy na to świadczenie zabezpieczone środki w budżecie" - powiedziała.

12 tys. zł na dziecko. Od kiedy?

Polsatnews.pl dotarł do informacji precyzujących tę kwestię. Świadczenie 12 tys. na drugie i kolejne dziecko będzie miało priorytet. Ustawa trafi do Sejmu na jesieni tak, by weszła w życie od 1 stycznia przyszłego roku - wynika z informacji naszego portalu. Członek władz PiS potwierdził, że świadczenie będzie obowiązywać w stosunku do dzieci urodzonych po tym, jak projekt wejdzie w życie.

pdb/ac/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie