Zostali skazani za gwałt i morderstwo, byli niewinni. 75 mln dolarów odszkodowania

Świat
Zostali skazani za gwałt i morderstwo, byli niewinni. 75 mln dolarów odszkodowania
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
USA: dwóm mężczyznom skazanym na karę śmierci sąd przyznał 75 mln dolarów odszkodowania

Sąd w Północnej Karolinie przyznał 75 milionów dolarów dwóm czarnoskórym, niepełnosprawnym intelektualnie przyrodnim braciom, którzy spędzili dziesięciolecia za kratkami po tym, jak zostali niesłusznie skazani za gwałt i morderstwo 11-letniej dziewczynki w 1983 roku.

Ośmioosobowa ława przysięgłych w piątek zdecydowała, że Henry McCollum i Leon Brown powinni otrzymać po 31 milionów dolarów odszkodowania, 1 milion dolarów za każdy rok spędzony w więzieniu, podał The News & Observer. Przyznano im również 13 milionów dolarów rekompensaty.

 

ZOBACZ: Wracają widzenia w zakładach karnych. Trzeba będzie się zarejestrować

 

 

- Ława przysięgłych, która wysłuchała wszystkich dowodów - w tym ukrywanych dowodów - uznała Henry'ego i Leona za niewinnych, uznała, że zostali oni ewidentnie i potwornie pokrzywdzeni i zrobiła wszystko, co może zrobić prawo, aby to naprawić - powiedział po rozprawie adwokat Raleigh Elliot Abrams, członek zespołu prawnego braci.

Skazani na karę śmierci 

Obaj zostali zwolnieni z więzienia w 2014 roku po tym, gdy dowody testu DNA wskazujące na rzeczywistego mordercę doprowadziły do ich uniewinnienia. Byli nastolatkami, gdy zostali oskarżeni o zbrodnię, która wydarzyła się w Red Springs w hrabstwie Robeson w 1983 roku.

 

Adwokaci braci powiedzieli, że byli to przestraszeni nastolatkowie , przesłuchiwani przez policję i zmuszeni do przyznania się. McCollum miał wtedy 19 lat, a Brown 15. Obaj, na podstawie fałszywych dowodów, zostali uznani za winnych i skazani na karę śmierci.

 

ZOBACZ: Masowa ucieczka z więzienia. Zbiegło ponad 1800 osadzonych

 

McCollum spędził większość swoich 31 lat w celi śmierci, stając się najdłużej czekającym na jej wykonanie w Karolinie Północnej. Brownowi - który według doniesień gazety cierpi na schorzenia psychiczne związane z pobytem w więzieniu i wymaga opieki w pełnym wymiarze godzin - wyrok z czasem został zmieniony na dożywocie.

"Jest jeszcze wielu niewinnych ludzi"

Piątkowy wyrok wskazał także na rolę byłych funkcjonariuszy policji Leroy Allen i Kenneth Snead, którzy brali udział w pierwotnym dochodzeniu. Scott MacLatchie, ich główny obrońca podczas swojej końcowej argumentacji próbował podważyć niewinność braci, podała gazeta, pomimo faktu, że zostali w pełni uznanych za niewinnych.

 

ZOBACZ: Tortury, gwałty i choroby. Nieludzkie warunki w rosyjskich koloniach karnych

 

"Mam swoją wolność" - powiedział McCollum. "Dziś w więzieniu jest jeszcze wielu niewinnych ludzi. I nie zasługują na to, żeby tam być."

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie