Zamach na meczet w Kabulu. Reuters: Państwo Islamskie przyznało się do ataku

Świat
Zamach na meczet w Kabulu. Reuters: Państwo Islamskie przyznało się do ataku
fot. PAP/EPA/HEDAYATULLAH AMID
Wybuch nastąpił w drugim dniu trzydniowego zawieszenia broni między bojownikami talibskimi a siłami rządowymi, zawartego z okazji muzułmańskiego święta Id al-Fitr (Eid-al-Fitr), kończącego ramadan

Państwo Islamskie przyznało się do piątkowego ataku na meczet w dzielnicy Shakar Dara w stolicy Afganistanu Kabulu, poinformowała w sobotę w Telegramie agencja prasowa grupy Nasheer.

W piątek w zamachu bombowym w meczecie na północy stolicy Afganistanu, zginęło co najmniej 12 osób , a 15 zostało rannych - poinformowała afgańska policja. Wśród ofiar śmiertelnych jest imam.

 

ZOBACZ: Afganistan. Ataki Państwa Islamskiego. Zginęli pracownicy fabryki gipsu i lekarka

 

 

Rzecznik kabulskiej policji Ferdaws Faramarz powiedział, że w meczecie zostały wcześniej umieszczone materiały wybuchowe, a eksplozja nastąpiła, gdy w świątyni rozpoczęły się piątkowe modły.

 

Wybuch nastąpił w drugim dniu trzydniowego zawieszenia broni między bojownikami talibskimi a siłami rządowymi, zawartego z okazji muzułmańskiego święta Id al-Fitr (Eid-al-Fitr), kończącego ramadan.

 

W ubiegłym tygodniu w zamachach w Afganistanie zginęło ponad 90 osób, w tym uczennice wychodzące ze szkoły, w wyniku eksplozji bomby umieszczonej w zaparkowanym przed szkołą samochodzie. Talibowie odżegnali się od tego zamachu i go potępili.

Talibowie wznowili walki z siłami rządowymi

Jak poinformowały afgańskie władze, w niedzielę wznowione zostały walki między siłami rządowymi a talibami w południowej prowincji Helmand. Obie strony nie przedłużyły trzydniowego zawieszenia broni, zawartego z okazji muzułmańskiego święta Id al-Fitr (Eid-al-Fitr), kończącego ramadan.

 

Starcia odnotowano na obrzeżach Laszkar Gah, stolicy prowincji, która jest miejscem intensywnych walk od 1 maja, kiedy przypadał termin wycofania z Afganistanu amerykańskich wojsk, ogłoszony przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

 

ZOBACZ: "Ścigaliśmy go do bram piekieł". Biden w 10. rocznicę zabicia bin Ladena

 

"Talibowie i siły rządowe starły się po zakończeniu zawieszenia broni" - powiedział Attullah Afghan, szef rady prowincji Helmand. Dodał, że talibowie zaatakowali kilka punktów kontrolnych wokół stolicy prowincji i innych okręgów. Wznowienie walk potwierdził rzecznik armii afgańskiej.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie