Belgia nie zapłaci dzieciom bojowników Państwa Islamskiego. Kara odroczona o 3 miesiące

Świat
Belgia nie zapłaci dzieciom bojowników Państwa Islamskiego. Kara odroczona o 3 miesiące
AP
Po wybuchu wojny w Syrii udała się tam pewna liczba obywateli belgijskich pochodzenia arabskiego, by walczyć w szeregach Państwa Islamskiego; część mężczyzn zabrała też swoje rodziny

Rząd Belgii uzyskał odroczenie ogromnych kar pieniężnych, które musiałby zapłacić na rzecz przebywających obecnie w obozach w Syrii dzieci belgijskich bojowników walczących w szeregach Państwa Islamskiego.

Kary te wynikają z grudniowego wyroku sądu, który orzekł, że rząd Belgii musi w ciągu sześciu tygodni sprowadzić do kraju dziesięcioro dzieci z belgijskimi paszportami z obozu Al-Hol w Syrii. Sąd orzekł, że jeśliby tego nie uczynił, groziłyby mu kary w wysokości 5 tys. euro dziennie na każde dziecko.

 

Początkowo rząd belgijski zapowiedział, że podejmie niezbędne środki w celu sprowadzenia dzieci. Okazało się to jednak trudniejsze, niż oczekiwano. Obóz, w którym przebywają dzieci, znajduje się na terytorium kontrolowanym przez Kurdów, do którego dyplomaci wysłani w celu zorganizowania powrotu dzieci nie mają dostępu.

 

Kary wyniosłyby łącznie już 500 tys. euro

 

W efekcie nie udało się sprowadzić dzieci i kara urosła do 500 tys. euro.

 

ZOBACZ: Indonezja: oddział biczowniczek rozpoczął służbę w konserwatywnej prowincji

 

Jak przypomina belgijski dziennik "Standaard", prawnicy dzieci w Belgii wysłali komornika do resortu spraw zagranicznych i ministerstwa sprawiedliwości. W odpowiedzi rząd zwrócił się do sądu z prośbą o odroczenie wykonania wyroku. Sąd, choć uznał, że kary pieniężne są uzasadnione i że kwoty nie są wygórowane, odroczył wykonanie wyroku o trzy miesiące.

 

Po wybuchu wojny w Syrii udała się tam pewna liczba obywateli belgijskich pochodzenia arabskiego, by walczyć w szeregach Państwa Islamskiego. Część mężczyzn zabrała też swoje rodziny.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie