Wielkopolskie. Policja przestrzega przed "amerykańskim żołnierzem"

Polska
Wielkopolskie. Policja przestrzega przed "amerykańskim żołnierzem"
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Policja podkreśla, że oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania

Policjanci z Wielkopolski odnotowali w ostatnim czasie przypadki oszustw na tzw. "amerykańskiego żołnierza". Zaapelowali do mieszkańców regionu o rozwagę przy nawiązywaniu kontaktów w sieci.

Dominika Pupkowska-Bral z biura prasowego KWP w Poznaniu podała, że oszust po nawiązaniu przez Internet kontaktu z samotnymi osobami, przedstawia się jako amerykański żołnierz, który aktualnie jest poza granicami swojego kraju.

 

ZOBACZ: Straciła przez "amerykańskiego żołnierza" ponad 170 tys. zł

 

- Poprzez regularny kontakt i przedstawienie fałszywych historii z życia zdobywa zaufanie ofiary, a następnie prosi o pomoc finansową na zakup biletu lotniczego do Polski lub bardzo drogie leczenie. Gdy ofiara oszustwa prześle pieniądze na konto przestępcy, zostaje bez ukochanego i bez pieniędzy - przekazała.

 

Jak dodała, schemat oszustów, którzy rozkochują samotne osoby jest zawsze podobny. - Nieświadoma ofiara spotyka w sieci "idealną połówkę", która jest wrażliwa, czuła, romantyczna i ma świetną pracę. Jak się później okazuje, oszust, wymyślając najróżniejsze kłamstwa, pozyskuje pieniądze od zakochanej osoby - powiedziała.

"Cały czas aktualne są ostrzeżenia dla seniorów"

Policja podkreśla, że oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością.

 

ZOBACZ: Miesiąc temu oszukał ją "amerykański lekarz", teraz brała kredyt dla "amerykańskiego żołnierza"

 

- Cały czas aktualne są ostrzeżenia dla seniorów przed próbami oszustw metodami na wnuczka, policjanta czy pracownika opieki społecznej. Najlepiej jednak nie ulegać chwilowemu zauroczeniu, presji czasu i nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom - podała Pupkowska-Bral.

 

Jak dodała, o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy poinformować policję. 

ms / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie