Coraz więcej stanów przeciw aborcji. "Od momentu, kiedy serce dziecka bije"

Świat
Coraz więcej stanów przeciw aborcji. "Od momentu, kiedy serce dziecka bije"
wikimedia/World Travel & Tourism Council/CC BY 2.0
Gubernator Grega Abbott zapowiedział podpisanie ustawy, podziękował także urzędnikom za "ciężką pracę" nad nową regulacją.

Ustawa zakazująca aborcji od momentu, kiedy zaczyna pracować serce dziecka, została przegłosowana w czwartek przez Teksasu (USA). Nowe prawo pozwoli na wytaczanie pozwów cywilnych lekarzom dokonującym zabiegów oraz osobom "pomagającym i współuczestniczącym w procedurach". "Texas Heartbeat Act" został przyjęty w momencie, kiedy również inne stany ograniczają możliwości przerywania ciąży.

Gubernator Greg Abbott zapowiedział podpisanie ustawy. Podziękował także urzędnikom za "ciężką pracę" nad nową regulacją. "Podpisałem 11 praw chroniących życie niewinnych ludzi przed aborcją, ale trzeba zrobić więcej" - napisał na Twitterze 5 maja, na kilka dni przed uchwaleniem ustawy.

 

 

Teksas dołączył tym samym do kilkunastu innych stanów, które przegłosowały prawo zakazujące aborcji od "momentu, kiedy serce dziecka bije". Zaczyna ono normalnie pracować około szóstego tygodnia ciąży. Krytycy podkreślają, że większość kobiet w tym momencie nie wie o istnieniu płodu. Ustawy innych stanów zostały zablokowane przez sądy federalne. Przypadek Teksasu prawdopodobnie będzie inny, nowe prawo nie nakłada bowiem obowiązku egzekwowania zakazu. Zezwala natomiast na "prywatne prawo do powództwa cywilnego".

 

ZOBACZ: "Legalna Aborcja Bez Kompromisów". Lewica zbiera podpisy pod projektem ustawy

 

Umożliwia to każdej osobie "wytoczenie powództwa cywilnego przeciwko lekarzowi, który dokonuje aborcji z naruszeniem prawa, a także tym, którzy świadomie angażują się w postępowanie, pomagają lub wspomagają wykonanie lub nakłanianie do aborcji, w tym opłacenie lub zwrot kosztów aborcji poprzez ubezpieczenie lub w inny sposób" - poinformowało "CBS News". Równocześnie zaznaczono, że nie będzie możliwe pozywanie pacjentek.

"Otwarte wrota"

- Ustawa ta zasadniczo otwiera wrota i umożliwia każdemu wrogowi aborcji pozywanie lekarzy i klinik oraz niszczenie ich zasobów finansowych przez odszkodowania, co może zmusić placówkę do zamknięcia - powiedziała Nancy Northup, szefowa Center for Reproductive Rights, kancelarii prawniczej, która zwalcza przepisy antyaborcyjne na całym świecie. - Będziemy dążyć do wykorzystania wszelkich możliwości prawnych, aby zapobiec wejściu tego prawa w życie - dodała.

 

ZOBACZ: Warszawa. Spłonęła furgonetka z hasłami antyaborcyjnymi

 

- Texas Heartbeat Act to najsilniejsza ustawa pro-life przyjęta przez ustawodawcę od czasu Roe v. Wade - komentuje z kolei Rebecca Parma z Texas Right to Life, organizacji pro-life, w rozmowie z AP.

 

Autorki raportu o przerywaniu ciąży w USA Lauren Cross i Elizabeth Nash nazywają rok 2021 "przełomowym". Zauważyły, że "Texas Heartbeat Act" został przyjęty w momencie, kiedy także inne stany przyjmują prawa ograniczające możliwości aborcji. - Rok 2021 jest na dobrej drodze, aby stać się przełomowym w historii praw do aborcji - stwierdziły ekspertki.

 

Analiza przeprowadzona przez Guttmacher Institute mówi, że "na dzień 30 kwietnia stanowi ustawodawcy wprowadzili ponad 500 ograniczeń, w tym 146 zakazów, spośród których 61 zostało podpisanych".

rsr / CBS News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie