Rada Europy wzywa Polskę do zagwarantowania kobietom prawa do aborcji

Świat
Rada Europy wzywa Polskę do zagwarantowania kobietom prawa do aborcji
Council of Europe
Komitet Ministrów RE wezwał Polskę do zagwarantowania kobietom prawa do legalnej aborcji

Komitet Ministrów Rady Europy wezwał w piątek władze Polski do natychmiastowego zagwarantowania kobietom prawa do legalnej aborcji i badań prenatalnych oraz wprowadzenia procedur, które zapewnią im dostęp do stosownych informacji i umożliwią wykonanie takich zabiegów w całym kraju.

Komitet Ministrów, który jest organem wykonawczym Rady Europy zrzeszającej 47 państw, przyjął rezolucję tymczasową, w której wezwał władze Polski, by "czuwały nad tym, aby legalna aborcja i badania prenatalne były naprawdę dostępne w całym kraju, bez istotnych różnic pomiędzy regionami i bez zwłoki", również wtedy, gdy może ona wynikać z "odmowy wykonania zabiegów".

 

Komitet wzywa, by "żadne zbędne wymogi nie były nakładane przez szpitale a priori na kobiety w ciąży zabiegające o legalną aborcję" oraz by władze zapewniły kobietom "adekwatne informacje" na ten temat.

 

ZOBACZ: Stany Zjednoczone. Gubernator stanu Arkansas podpisał ustawę zakazującą aborcji

 

Ponadto - głosi deklaracja organu Rady Europy - polskie władze powinny zobowiązać prawnie szpitale, by "kierowały pacjentki do alternatywnych ośrodków opieki zdrowotnej, jeśli odmówiono im wykonania zabiegu medycznego ze względu na klauzulę sumienia".

 

Rezolucja Komitetu Ministrów ma związek wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach dotyczących aborcji. 

 

Mimo trzech przegranych spraw przed Trybunałem w Strasburgu, polskie władze przez kilkanaście lat nie wprowadziły rozwiązań, które pozwoliłyby zagwarantować realny dostęp do aborcji.

dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie