Gowin: rozkładamy czerwony dywan przed polskimi przedsiębiorcami

Polska
Gowin: rozkładamy czerwony dywan przed polskimi przedsiębiorcami
Polsat News
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin

Ministerstwo rozwoju pracuje nad zmianą Prawa zamówień publicznych, która ułatwi dostęp do tych zamówień polskim firmom - ogłosił w sobotę wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. MRPiT pracuje też nad nową polityką eksportową - dodał podczas prezentacji "Polskiego Ładu".

Jak wyjaśnił w sobotę Gowin, zmiana Prawa zamówień publicznych ma w zgodzie z prawem UE, ułatwić dostęp do zamówień publicznych firmom małym i średnim. - W przytłaczającej większości polskim - stwierdził, dodając, że "rozkładamy czerwony dywan przed polskimi przedsiębiorcami".

 

ZOBACZ: "Polski Ład" w ochronie zdrowia. Wzrost wydatków i modernizacja

 

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział też przekształcenie Polski w "zaplecze produkcyjne, zapewniające bezpieczeństwo Europie". - Jak to jest ważne, przekonaliśmy się wszyscy w czasie pandemii. Wszyscy w Europie mówią o potrzebie lokalizacji produkcji np. leków w Europie, o skróceniu łańcucha dostaw. Polskie firmy znakomicie to potrafią - tłumaczył wicepremier.

 

Zapowiedział też na wrzesień ogłoszenie nowej polityki eksportowej, zawierającej "konkretne elementy wsparcia" kredytowego, organizacyjnego, promocyjnego dla polskich produktów.

"Przedstawimy nową ustawę o pracy zdalnej"

Urzędy pracy będą wspierały firmy poszukujące pracowników - mówił Jarosław Gowin. Jak dodał, w czasie pandemii praca zdalna była koniecznością, ale w wielu przypadkach bardzo dobrze się sprawdziła.

 

- Przedstawimy nową ustawę o pracy zdalnej, równoważącą interesy pracodawców, pracowników i związków zawodowych - zapowiedział w sobotę podczas prezentacji "Polskiego Ładu" wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin.

 

ZOBACZ: Emerytury bez podatku. PiS chce zachęcić emerytów do pracy

 

Jak mówił, "polskie urzędy pracy będą wspierały firmy poszukujące pracowników". - Udostępnimy wszystkim możliwość rozwoju zawodowego - podkreślił.

 

Szef MRPiT wskazał, że istotna jest aktywizacja zawodowa osób nabywających uprawnienia wynikające z wieku emerytalnego i zachęcanie ich do pozostania na rynku pracy. - Zależy nam bardzo na tym, aby jak największa część Polaków - tych, którzy są zdolni do pracy i chcą, miała jak najwięcej bodźców (do utrzymania aktywności zawodowej - red.) - mówił Gowin.

Powstaną "Pracownie Przyszłości"

Wskazał, że wprowadzony zostanie "zerowy PIT dla osób, które wchodzą w wiek emerytalny, ale chcą nadal pracować. - Te pieniądze z niepobieranego PIT-u będą odkładały się na konto emerytalne każdej takiej osoby i w ten sposób zapobiegniemy czemuś, co jest ogromnym problemem Polski, mam na myśli niski poziom emerytur - tłumaczył Jarosław Gowin.

 

ZOBACZ: "Polski ład". Kaczyński o zmianach podatkowych i nakładach na zdrowie

 

Poinformował, że Porozumienie zaproponowało rozwiązania dające zwiększenie opieki nad polskimi talentami. - W każdym mieście powiatowym powstanie "Pracownia Przyszłości" - laboratoria, w których polska młodzież będzie przygotowywać się z tych dziedzin, które są kluczowe w rozwoju gospodarki - matematyka, chemia, nowoczesne technologie" - zapowiedział minister.

 

ms / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie