Konflikt izraelsko-palestyński. Biden po rozmowie z Netanjahu

Świat
Konflikt izraelsko-palestyński. Biden po rozmowie z Netanjahu
fot. PAP/EPA/TASOS KATOPODIS / POOL
Joe Biden

Prezydent Joe Biden powiedział w środę w Białym Domu po rozmowie telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, że ma nadzieję, iż konflikt między Izraelczykami i Palestyńczykami wkrótce się zakończy.

- Oczekuję i mam nadzieję, że zakończy się to wcześniej niż przypuszczamy, ale Izrael ma prawo się bronić - powiedział Biden dziennikarzom w Białym Domu.

 

ZOBACZ: "Będziemy atakować, dopóki trwa ostrzał". Hamas: jesteśmy gotowi

 

Biden nie wyjaśnił powodów swojego optymizmu. Powiedział, że jego zespół ds. bezpieczeństwa narodowego jest w stałym kontakcie ze swoimi odpowiednikami w Izraelu, Egipcie, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, próbując doprowadzić do rozwiązania konfliktu.

 

W oświadczeniu Białego Domu o rozmowach Biden-Netanjahu stwierdzono, że Biden potępił ataki rakietowe Hamasu i innych grup na cele w Izraelu i „wyraził swoje niezachwiane poparcie dla bezpieczeństwa Izraela i uzasadnionego prawa Izraela do obrony siebie i jego mieszkańców, jednocześnie chroniąc cywilów”.

Jerozolima "musi być miejscem pokoju"

"Przekazał również, że Stany Zjednoczone zachęcają do podjęcia działań prowadzących do przywrócenia trwałego pokoju. Podzielił przekonanie, że Jerozolima, miasto tak ważne dla ludzi wierzących z całego świata, musi być miejscem pokoju" - czytamy w oświadczeniu.

 

ZOBACZ: Niespokojna noc w Izraelu. Są ofiary

 

Obaj liderzy postanowili pozostać w stałym kontakcie w nadchodzących dniach i utrzymywać ścisłe konsultacje między swoimi zespołami - głosi oświadczenie Białego Domu.

ms / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie