Palestyńczycy testują Żelazną Kopułę. Jak działa Iron Dome? [WIDEO]

Świat
Palestyńczycy testują Żelazną Kopułę. Jak działa Iron Dome? [WIDEO]
PAP/EPA/ABIR SULTAN
Ostrzał był taki, że izraelski system obrony rakietowej Żelazna Kopuła wydawał się być przeciążony

Ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy i izraelskie ataki lotnicze na to terytorium trwały niemal bez przerwy we wtorek, co wyglądało na jedną z najbardziej intensywnych walk między Izraelem a Hamasem od czasu konfliktu w 2014 r. Ostrzał był taki, że izraelski system obrony rakietowej Żelazna Kopuła wydawał się być przeciążony - pisze AP.

Z wielu miejsc w Gazie unosiły się słupy dymu. We wtorek wieczorem atak rozszerzył się na największe miasto Izraela - Tel Awiw, który znalazł się pod ostrzałem rakiet wystrzeliwanych ze Strefy Gazy.

 

WIDEO: Tak wyglądał wtorkowy atak rakietowy Izraelu na Strefę Gazy

  

 

Amerykański dziennik "Washington Post" zwraca uwagę, "jak oto rakiety wystrzeliwane z Gazy testują Żelazną Kopułę", "w dużej mierze rakiety unieszkodliwiane są przez powszechnie chwalony izraelski system obrony przeciwrakietowej", ale "obecna runda konfliktu jest niezwykle intensywna".

Izraelski system Iron Dome

Żelazna Kopuła to system opracowany przez izraelskie firmy Rafael Advanced Defense Systems i Israel Aerospace Industries, przy finansowym i technicznym wsparciu Stanów Zjednoczonych.

 

 

ZOBACZ: Niespokojna noc w Izraelu. Są ofiary

 

Wprowadzona do użytku w 2011 roku Iron Dome ma za zadanie powstrzymywać rakiety krótkiego zasięgu i artylerię, jak te wystrzeliwane ze Strefy Gazy. Dwa oddzielne systemy, znane jako Proca Dawida i Strzała, są przeznaczone do zwalczania zagrożeń średniego i dalekiego zasięgu, w tym samolotów, dronów, rakiet i pocisków - podało WP. Żelazna Kopuła opiera się na systemie radarów i analiz w celu określenia, czy nadlatująca rakieta stanowi zagrożenie, wystrzeliwując urządzenie przechwytujące tylko wtedy, gdy nadlatująca rakieta grozi uderzeniem w zaludniony obszar lub ważną infrastrukturę.

 

  

System bardziej szkodliwy niż pomocny?

Rakiety przechwytujące, które są wystrzeliwane pionowo z mobilnych jednostek lub statycznego stanowiska startowego, są zaprojektowane tak, aby zdetonować nadlatującą rakietę w powietrzu, co powoduje eksplozje na niebie, które towarzyszą syrenom ostrzegawczym. W rozmowie z dziennikiem "Israel Hayom" przedstawiciele armii powiedzieli, że sprzęt nie zmienił się od czasu jego rozmieszczenia, ale zmiany w oprogramowaniu sprawiły, że z biegiem lat system stał się bardziej wydajny.

 

ZOBACZ: Runął wieżowiec w Gazie trafiony izraelską rakietą. Islamski Dżihad odpowiedział tym samym [WIDEO]

 

Moshe Patel z resortu obrony powiedział tej prawicowej gazecie, że Iron Dome ma "zdolność do zwalczania pocisków cruise, dronów i nie tylko", w tym "zagrożeń, które w tej chwili nawet nie istnieją, ale prawdopodobnie pojawią się w nadchodzących miesiącach". Ale niektórzy krytycy Żelaznej Kopuły od dawna twierdzą, że zasadniczo służy on przedłużaniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego - pisze "Washington Post". "Z czasem Żelazna Kopuła może przynieść im (Izraelczykom) więcej szkody niż pożytku" - pisał izraelski politolog Joaw Fromer w eseju dla tej gazety w 2014 roku.

 

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie