Tragiczny bilans nocnej wymiany ognia w Izraelu. Wystrzelono ponad 250 rakiet.

Świat
Tragiczny bilans nocnej wymiany ognia w Izraelu. Wystrzelono ponad 250 rakiet.
PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Od poniedziałku trwa wzmożona wymiana ognia pomiędzy Izraelem a Hamasem. Palestyńskie ministerstwo zdrowia podało, że na ten moment nie żyją 22 osoby w tym dzieci, a przynajmniej 100 osób zostało rannych. Z kolei Izrael informuje o 26 rannych.

Atak Hamasu nastąpił, gdy minął termin ultimatum postawionego przez Hamas na wycofanie izraelskich sił bezpieczeństwa z terenów meczetu Al-Aksa. Obie strony informują o zabitych wśród osób cywilnych. Jak podał Sky News Arabia w jednym z nalotów izraelskich zginać miały również trzy osoby z jednej rodziny w tym kobieta. Natomiast Siły Obronne Izraela (IDF), poinformowały o sześciu rannych cywilach w Aszkelonie. 

 

IDF poinformował, że dokonał 130 ataków na cele związane z Hamasem oraz że zlikwidował 15 członków tej organizacji. Zniszczono również dwa tunel biegnąc pod murem wokół Strefy Gazy. Strona Palestyńska informuje o 22 zabitych w tym 9 dziewięciorgu dzieci. Według UNICEF zginęło sześcioro dzieci, czworo z jednej rodzinny. 

Premier Izraela Binjamin Netanjahu uznał ataki Hamasu za przekroczenie "czerwonej linii" i zapowiedział, że walki mogą "potrwać jakiś czas". Jest to pierwsza taka deklaracja premiera od 2014 roku. 


Unia Europejska oraz Rada ONZ wzywa do mediacji i zaprzestania wzajemnych ataków. Sekretarz stanu USA - Anthony Blinken powiedział: "ataki rakietowe muszą ustać" oraz dodał, że zarówno Palestyna, jak i Izrael "muszą zrobić krok w tyłu ku deeskalacji".

Konflikt zaognił się po pełnym przemocy dniu w Jerozolimie. W wyniku starć z policją, m.in. wewnątrz meczetu Al-Aksa, trzeciego najświętszego miejsca islamu, rannych zostało 700 Palestyńczyków, z czego prawie 500 trafiło do szpitali. Napięcia spotęgowały obchody święta upamiętniającego aneksję arabskiej części Jerozolimy przez Izrael oraz próby eksmisji części palestyńskich rodzin przez żydowskich osadników we Wschodniej Jerozolimie.

 
wys/ml//polsatnews.pl/Israel Defense Forces/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie