Rząd przyspiesza luzowanie obostrzeń. "Zdecydowaliśmy się dokonać korekt"

Polska
Rząd przyspiesza luzowanie obostrzeń. "Zdecydowaliśmy się dokonać korekt"
PAP/Tytus Żmijewski
W środę planowana jest konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w tematach służby zdrowia

- Zdecydowaliśmy się dokonać korekt, modyfikacji w planie, który obowiązuje na maj i który jest dobrym planem. Przyspieszamy otwarcie kin teatrów, filharmonii, instytucji kultury o jeden tydzień, a dokładnie 8 dni, na 21 maja. W reżimie sanitarnym można będzie te działy życia społecznego uruchamiać - powiedział premier podczas otwarcia Centrum Chorób Rzadkich im. Fundacji Polsat.

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski podczas otwarcia Centrum Chorób Rzadkich im. Fundacji Polsat poinformowali o najnowszych decyzjach rządu w sprawie obostrzeń.

 

- Zdecydowaliśmy się dokonać korekt, modyfikacji w planie, który obowiązuje na maj i który jest dobrym planem. Przyspieszamy otwarcie kin teatrów, filharmonii, instytucji kultury o jeden tydzień, a dokładnie na 8 dni, na 21 maja. Wszystko po to, by w reżimie sanitarnym można będzie te działy życia społecznego uruchamiać - powiedział premier. 

Baseny otwarte szybciej 

- Przyspieszamy otwarcie, które wcześniej zasygnalizowaliśmy na 29 maja, o jeden dzień, na 28 maja, ponieważ jesteśmy w kontakcie z różnymi branżami. Branża sportowa, kluby fitness, baseny będą mogły w reżimie sanitarnym być ponownie uruchamiane - dodał premier. 

 

ZOBACZ: Otwarto Centrum Chorób Rzadkich im. Fundacji Polsat

 

Premier zaapelował o rozsądne korzystanie z otwartej infrastruktury oraz o zgłaszanie się na szczepienia. - Myśląc z duszą na ramieniu o jesieni chcę bardzo gorąco zaapelować: aby uniknąć czwartej fali szczepienia muszą być jak najszybsze. Gorąco zachęcam wszystkich, którzy mogą się zaszczepić do zapisywania się. To jedyne skuteczne remedium na powrót do normalności - przekazał. 

 

Mateusz Morawiecki przyznał, że otrzymał też pismo z Polskiej Izby Estradowej dotyczące "odmrożenia" również tej branży. - Ten temat musimy przepracować jeszcze przepracować, jestem w kontakcie z wicepremierem Glińskim - skomentował premier.

"Wzrosty nie są powodem do niepokoju"

- Wychodzimy z tej trzeciej fali, a średnia zachorowań maleje. Dzisiejsza liczba zachorowań jest większa niż tydzień temu, ale to wynika przede wszystkim z faktu, że tydzień temu mieliśmy majówkę, która zaburza cykl tygodniowy, wiec te dzienne wzrosty nie są powodem do niepokoju, bo mamy cały czas malejący trend zachorowań - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. 

 

Jak powiedział szef resortu zdrowia pandemia przyczyniła się do pogorszenia zdrowia Polaków oraz zaniedbania profilaktyki. Niedzielski przyznał, że głównym celem działalności ministerstwa zdrowia jest przywracanie służby zdrowia do prawidłowego funkcjonowania. 

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski będzie w środę gościem Bogdana Rymanowskiego w programie "Gość Wydarzeń". Transmisja w Polsacie, Polsat News i na polsatnews.pl od 19:20.

Nowe decyzje 

Rzecznik rządu w Programie Pierwszym Polskiego Radia pytany o kwestię luzowania obostrzeń i o to, czy może do nich dojść wcześniej, odpowiedział, że w środę odbędzie się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i ta kwestia będzie również omawiana.

 

- Jeżeli jakieś decyzje będą podejmowane, to dzisiaj pan premier z ministrem Niedzielskim będą to ogłaszać - powiedział.

 

ZOBACZ: Niedzielski: jesteśmy w okolicach 50-procentowej odporności populacyjnej

 

- Dzisiaj jest planowana też konferencja prasowa pana premiera, ministra zdrowia, generalnie w tematach służby zdrowia. Jeżeliby jakieś decyzje rządowy zespół będzie rekomendował, to takie decyzje będą dzisiaj ogłoszone - dodał.

Zmiany "kosmetyczne"

Niedzielski w Radiu Plus był pytany, czy rząd rozważa przyspieszenie terminów odmrażania gospodarki. Minister przyznał, że ta kwestia jest analizowana i prawdopodobnie będzie omawiana podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

 

Ocenił, że z jednej strony są przesłanki do takiego przyspieszenia, ponieważ średnia tygodniowa liczba zachorowań "jest niższa niż była w najniższym punkcie między drugą a trzecią falą, czyli w lutym".

 

ZOBACZ: Niedzielski: nie szczepiłeś się? Oczekuj telefonu

 

- Z drugiej strony te ostatnie dni – mówię o wczorajszym i prawdopodobnie dzisiejszym – to będą lekkie wzrosty zachorowań w stosunku do poprzedniego tygodnia, ale wynika to przede wszystkim z tej anomalii majówkowej, czyli z tego, że w poprzednim tygodniu poniedziałek był dniem wolnym i mamy pewnego rodzaju przesunięcie - powiedział.

 

Dodał, że informacje na ten temat będą przekazane po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

 

- To na pewno nie będą ruchy, które będą mocno zmieniały ten harmonogram, który w tej chwili realizujemy. Raczej trzeba się spodziewać kosmetycznych ruchów niż jakiegoś zdecydowanego przyspieszenia - zaznaczył Niedzielski.

 

dsk/prz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie