Indyjski wariant koronawirusa. WHO zmienia klasyfikację

Świat
Indyjski wariant koronawirusa. WHO zmienia klasyfikację
PAP/EPA/DIVYAKANT SOLANKI
Poniedziałkowe dane dot. liczby nowych zakażeń i zgonów w Indiach były bliskie rekordowych, które odnotowano w poprzednich dniach.

Niektóre wstępne wyniki badań pokazują, że wariant indyjski rozprzestrzenia się szybciej niż inne warianty - poinfoormowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Jak dodała, mutacja indyjska została sklasyfikowana jako wariant "globalnego niepokoju".

Wariant indyjski (B.1.617) stał się tym samym czwartą z kolei mutacją, która została uznana za budzącą globalny niepokój i wymagającą wzmożonego śledzenia i analizy. Pozostałe to te, które po raz pierwszy wykryto w Wielkiej Brytanii, Południowej Afryce i Brazylii.

 

- Klasyfikujemy to jako wariant niepokoju na poziomie globalnym - powiedziała podczas poniedziałkowego briefingu Maria Van Kerkhove, kierownik techniczny WHO ds. COVID-19. - Istnieją informacje sugerujące zwiększoną zdolność przenoszenia tej odmiany - dodała.

 

Poniedziałkowe dane dot. liczby nowych zakażeń i zgonów w Indiach były bliskie rekordowych, które odnotowano w poprzednich dniach. Narastają tym samym apele do rządu premier Narendry Modi o zamknięcie tego drugiego pod względem liczby ludności kraju na świecie.

Indyjski wariant koronawirusa rozprzestrzenił się już na inne kraje. Wiele z nich zablokowało lub znacznie ograniczyło możliwość podróżowania do Indii.

 

Co ze szczepionkami? Więcej o tym w INTERII.

 

pgo / Interia / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie