Polska z wyższym PKB i najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej. Prognoza KE

Polska
Polska z wyższym PKB i najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej. Prognoza KE
Pixabay/ niekverlaan
Polski rynek pracy okazał się odporny na kryzys w 2020 r.

Komisja Europejska prognozuje, że w 2021 r. bezrobocie w Polsce będzie najniższe wśród krajów UE i wyniesie 3,5 proc. KE podwyższyła także w środę prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. z 3,1 proc. do 4 proc. Prognozowane jest również, że w 2022 r. PKB Polski wzrośnie o 5,4 proc.

- Polski rynek pracy okazał się odporny na kryzys w 2020 r., wspierany przez rządowe pakiety pomocowe, które zachęcały raczej do skracania czasu pracy niż zatrudniania - poinformowała Komisja Europejska w swoich prognozach.

Najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej

- Oczekuje się, że wsparcie rządowe będzie kontynuowane w 2021 r., a po zniesieniu ograniczeń i poprawie warunków gospodarczych popyt na siłę roboczą będzie stopniowo wzrastał - dodała KE.

 

ZOBACZ: Eurostat: Polska z najniższym bezrobociem wśród krajów Unii Europejskiej

 

KE oczekuje, że w 2022 r. bezrobocie w Polsce spadnie do 3,3 proc. i będzie to także najniższy wskaźnik wśród krajów UE. 

PKB w Polsce również rośnie

Zdaniem unijnych urzędników, wraz ze stopniowym znoszeniem ograniczeń związanych z pandemią COVID- 19, gospodarka powinna się ożywić w latach 2021 i 2022, wspierana przez popyt konsumentów i napływ środków z funduszu odbudowy.

 

ZOBACZ: Niemiecki dziennik: Polska osiągnie w tym roku PKB sprzed pandemii. "Niemcom się to nie uda"

 

Szacują też, że inflacja w 2021 r. w Polsce wyniesie 3,5 proc., a w 2022 r. 2,9 proc.; w 2020 r. było to 3,7 proc. - Pandemia Covid-19 i środki łagodzące jej skutki wywarły znaczny wpływ na deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych, który w 2020 r. wyniósł ok. 7,0 proc. PKB. W 2021 r. oczekujemy, że deficyt spadnie do 4,3 proc. PKB. W porównaniu do 2020 r. w relacji do PKB prognozuje się, że dochody podatkowe wzrosną, a wydatki spadną, głównie poprzez niższe wydatki na przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii. Ożywienie gospodarcze, dobra sytuacja na rynku pracy i czynniki cykliczne będą głównymi czynnikami wpływającymi na zmianę dochodów podatkowych - napisano w raporcie.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie