Eurostat: Polska z najniższym bezrobociem wśród krajów Unii Europejskiej

Biznes
Eurostat: Polska z najniższym bezrobociem wśród krajów Unii Europejskiej
zdjęcie ilustracyjne/Polsat News
Jeszcze w grudniu stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 3,2 proc., a dla porównania w styczniu 2020 r. było to 3,0 proc.

Według danych Eurostat w styczniu 2021 roku Polska miała najniższą stopę bezrobocia wśród krajów Unii Europejskiej. Wynik na poziomie 3,1 proc. pozwolił wyprzedzić Czechów, u których w styczniu stopa bezrobocia wyniosła 3,2 proc.

Jeszcze w grudniu stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 3,2 proc., a dla porównania w styczniu 2020 r. było to 3,0 proc.

 

Oprócz Polski i Czech (3,2 proc.) - krajami z najniższy bezrobociem w UE są: Holandia (3,6 proc.), Malta (4,4 proc.) i Niemcy (4,6 proc.).

Przeciętna stopa bezrobocia w UE wyniosła w styczniu 7,3 proc., a w strefie euro 8,1 proc.

Bezrobocie rejestrowane (liczone polską metodą, inną niż Eurostat) w lutym 2021 r. wyniosło 6,6 proc. i było wyższe o 1,1 pkt proc. w porównaniu do tego samego okresu sprzed roku. Miesiąc do miesiąca z kolei wzrosło o 0,1 pkt. proc..

 

ZOBACZ: Bezrobocie od pół roku ani drgnie. Lekko przekracza 6 procent

 

W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 11 proc.. Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w wielkopolskim (4 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (10,7 proc.).

 

 

Bezrobocie rośnie

 

Ze wstępnych danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, że liczba bezrobotnych w końcu lutego wyniosła 1,1 mln osób osób i w porównaniu do końca stycznia wzrosła o 10,2 tys. osób, czyli o 0,9 proc.. 

 

Patrząc na wskaźnik obrazujący sytuację tych, którzy naprawdę poszukują pracy, ale jej nie znajdują, czyli na Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności BAEL (którym posługuje się Eurostat) - w czwartym kwartale 2020 tak mierzone bezrobocie wyniosło 3,1 proc. i niemal się nie zmieniło w porównaniu ze stanem sprzed pandemii (pod koniec 2019 roku było to 2,9 proc.).

 

"Przeszliśmy bardzo długą drogę"

 

"Z Eurostatu płyną do nas najświeższe, jeszcze nieobrobione graficznie, dane za styczeń 2021, którymi chciałbym się z Państwem podzielić jako pierwszy" - napisał na Twitterze szef rządu, odnosząc się do stopy bezrobocia w Unii Europejskiej.

 

"Kilka miesięcy temu, gdy znajdowaliśmy się na drugiej/trzeciej pozycji mówiłem, że chcemy ścigać liderów - Czechów. I właśnie ich przegoniliśmy" - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

 

ZOBACZ: Co trzeci Polak nie może pozwolić sobie choćby na tygodniowe wakacje. Zobacz dane Eurostatu

 

Szef rządu zwrócił uwagę, że przez ostatnie kilkanaście lat "przeszliśmy bardzo długą drogę - z lidera negatywnych wskaźników do prymusa słupków". "Polska ma aktualnie NAJNIŻSZE bezrobocie w całej UE - wynosi ono 3,1 proc.!" - podkreślił.

 

 

Zdaniem premiera krajowe tarcze są skuteczne. "Ciągle wypracowujemy nowe rozwiązania, i za chwilę startują nasze programy - Krajowego Planu Odbudowy oraz Nowego Ładu! Wspólnie walczymy z całych sił z kryzysem!" - zaznaczył.

 

Jak poinformował w czwartek urząd statystyczny Unii Europejskiej (Eurostat), stopa bezrobocia w styczniu, po dostosowaniu sezonowym, według metodologii Eurostatu, wyniosła w Polsce 3,1 proc. wobec 3,2 proc. w grudniu 2020 r. Liczba bezrobotnych w pierwszym miesiącu 2021 r. wyniosła 531 tys. wobec 542 tys. w grudniu.

 

Stopa bezrobocia w strefie euro w styczniu 2021 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 8,1 proc., wobec 8,1 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 8,3 proc. - podał Eurostat. Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 7,3 proc., wobec 7,3 proc. w poprzednim miesiącu

dsk/ Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie