Komisja Europejska oskarża Apple o nieuczciwą konkurencję. Firma może stracić część dochodów

Świat
Komisja Europejska oskarża Apple o nieuczciwą konkurencję. Firma może stracić część dochodów
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/JESHOOTS-com
Brak reakcji może skutkować nałożeniem kar w wysokości nawet 10 proc. światowych obrotów firmy

Komisja Europejska w piątek zażądała od koncernu Apple zaprzestania antykonkurencyjnych praktyk w swojej aplikacji App Store. Grozi też, że brak reakcji może skutkować nałożeniem kar w wysokości nawet 10 proc. światowych obrotów firmy.

KE oskarżyła w piątek producenta iPhone'a o zmuszanie programistów, którzy sprzedają produkty poprzez App Store, do korzystania z jej systemu płatności w aplikacji i uniemożliwiają im informowanie użytkowników o innych opcjach zakupu oprogramowania.

 

Skargę na te działania złożył Spotify, szwedzki serwis streamingowy oferujący dostęp do muzyki.

 

ZOBACZ: Apple, Amazon i Google mają już sposób na nowe cyfrowe podatki w Europie

 

"Zasady Apple zakłócają konkurencję na rynku usług strumieniowego przesyłania muzyki, podnosząc koszty konkurujących twórców aplikacji do tego przesyłu. To z kolei prowadzi do wyższych cen dla konsumentów za ich subskrypcje muzyczne w aplikacji na urządzeniach z systemem iOS" - podkreśliła Komisja Europejska w komunikacie.

"Zamknięty ekosystem"

KE oświadczyła, że nie zgadza się z obowiązkowym korzystaniem z własnego mechanizmu zakupów Apple, nałożonym na twórców aplikacji do strumieniowego przesyłania muzyki w celu ich dystrybucji za pośrednictwem App Store.

 

Komisja obawia się również, że Apple nakłada pewne ograniczenia na twórców aplikacji, uniemożliwiając im informowanie użytkowników iPhone'ów i iPadów o alternatywnych, tańszych możliwościach zakupu.

 

ZOBACZ: Apple pracuje nad elektrycznym samochodem z przełomowym akumulatorem

 

Dla twórców aplikacji App Store jest jedynym sposobem dostępu do konsumentów korzystających z urządzeń mobilnych Apple działających na mobilnym systemie operacyjnym iOS. Urządzenia i oprogramowanie Apple tworzą "zamknięty ekosystem", w którym koncern kontroluje każdy aspekt użytkowania iPhone'ów i iPadów.

 

Apple App Store jest częścią tego ekosystemu i jedynym sklepem z aplikacjami, z którego użytkownicy iPhone'ów i iPadów mogą pobierać aplikacje na swoje urządzenia mobilne.

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie